Money Management !

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Michaelion1980
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:08

Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Michaelion1980 »

Witam wszystkich zainteresowanych, jakże ważnym tematem.
Zakładam to forum bo widzę że nikt nie porusza najważniejszego tematu związanego z zarządzaniem kapitałem/pozycją. Wszędzie widzę genialne systemy ale niestety rzadko kiedy ktokolwiek porusza ten temat (albo jestem ślepy/leniwy ale nie rzuciło mi się nic na oczy na FOREXNAWIGATOR)
Jak dla Mnie to nie system/metoda czy sygnał zarabia. Zarabia się bo się umie dobrać odpowiednią metodę Zarządzania swoim Kapitałem. W swojej karierze przetestowałem wiele sposobów, ale chętnie zobaczę jak i również podzielę się swoimi doświadczeniami.
M

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Porusza, porusza tylko faktem jest, że to mniej fascynujący temat niż np. nowy super ekstra system Turbo Profit v1.33 :).

No i to zagadnienie zdecydowanie szybciej wyczerpać. Główny temat o MM jest tutaj:
http://forex-nawigator.biz/forum/1-risk ... t2088.html
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Michaelion1980
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:08

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Michaelion1980 »

Szczerze to nie jest to takie proste na jakie wygląda... ;)
Autor zapodanego wątku oczywiście zaczął ciekawy temat, ale nie jest to do końca połączone z odpowiednim zarządzeniem pozycją. W kwestii wejścia i potwierdzenia wejścia. Przykład ciekawy ale realnie nie do zrealizowania. Byłby lepszy gdyby dostosować odpowiedni % ryzyka do każdego z wejść. Sztywny stop loss to droga do bankructwa - oczywiście przynajmniej moim zdaniem.
Chodzi mi o prawdziwe przykłady, nie interesuje mnie metoda wejścia w rynek chociaż po części jest to powiązane.
Dla przykładu wchodząc w rynek na bazie SR, można ustalić poziom i od tego poziomu w górę piramidować oczywiście dobrać odpowiedni % ryzyka i zwiększać pozycję. Ale kwestią jest jaki poziom SL dobrać czy to jedna pozycja czy wiele. Czy dla wszystkich taki sam SL czy inny dla każdej. Czy taki sam TP dla wszystkich pozycji czy inny.
Jeżeli macie ochotę podzielić się doświadczeniami to zapraszam do dyskusji.
MM

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Oczywiście, to wątek tylko wprowadzający ale w dalszej jego części rozważane są także inne rodzaje zarządzania kapitałem. Są też inne tematy, które skupiają się na określonych technikach - wystarczy poszukać.

Polityka SL jest poniekąd wynikową systemu. W niektórych strategiach stały parametr będzie sprawdzał się lepiej niż zmienny, aczkolwiek sam też jestem zwolennikiem tej drugiej opcji, która warunkowana jest zmiennością rynkową.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Michaelion1980
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:08

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Michaelion1980 »

Tak masz rację, to sprawy związane mocno z każdą metodą. Aczkolwiek w poprzednim wątku rozważania dotyczą kalkulacji odpowiedniej pozycji... Mi zaś chodzi bardziej o podejście stricte związane z zarządzaniem pozycją.
Dodatkowo kiedy ucinać pozycję? czy czekać aż rynek wyrzuci czy ucinać na jakiejś bazie.
Ciekaw jestem jakie pozostali traderzy mają podejście do tego właśnie tematu.
Przykład:
Wchodzę ryzykując 1.7% konta, następnie dorzucam jeszcze 0.8% w połowie między poprzednim wejściem a zadanym SL (co sumarycznie ogranicza stratę do max 2.5%/trade) SL dla obu pozycji jest ten sam.
TP obcinam 50% z pierwszej pozycji przy sytuacji 1/1 i w tym momencie tak naprawdę ryzyko pozostaje 0.8%.
0.8% pozostawiam nawet na parę dni, a drugą połówkę z pierwszego wejścia zamykam na 2;1 lub 3:1 jeżeli widzę że jest "siła"
Chodzi mi właśnie o takie przykłady.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Michaelion1980 pisze:Tak masz rację, to sprawy związane mocno z każdą metodą. Aczkolwiek w poprzednim wątku rozważania dotyczą kalkulacji odpowiedniej pozycji... Mi zaś chodzi bardziej o podejście stricte związane z zarządzaniem pozycją.
Dodatkowo kiedy ucinać pozycję? czy czekać aż rynek wyrzuci czy ucinać na jakiejś bazie.
Ciekaw jestem jakie pozostali traderzy mają podejście do tego właśnie tematu.
Przykład:
Wchodzę ryzykując 1.7% konta, następnie dorzucam jeszcze 0.8% w połowie między poprzednim wejściem a zadanym SL (co sumarycznie ogranicza stratę do max 2.5%/trade) SL dla obu pozycji jest ten sam.
TP obcinam 50% z pierwszej pozycji przy sytuacji 1/1 i w tym momencie tak naprawdę ryzyko pozostaje 0.8%.
0.8% pozostawiam nawet na parę dni, a drugą połówkę z pierwszego wejścia zamykam na 2;1 lub 3:1 jeżeli widzę że jest "siła"
Chodzi mi właśnie o takie przykłady.
Jak poczytasz wątki niektórych piszących to się przekonasz, że dla wiekszości temat MM jest całkowicie nie znany lub niezrozumiały. Zgroza. Temat bardzo obszerny. Gdyż wchodzic w pozycje można na kilka sposobów jak i wychodzić. Każdy ma swoje wady i zalety. Podałeś przykład uśredniania ceny który również stosuje. I nie tylko ja.

Michaelion1980
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:08

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Michaelion1980 »

Dzięki za odzew.. dlatego właśnie chciałbym uświadomić innych jak i dokształcić się (na naukę nigdy za późno ;) ) w owym temacie, który jest bardzo obszerny a i myślę że powinien być o wiele ciekawszy niż sama "metoda" wejścia w rynek. Prosiłbym o zdanie profesjonalistów którzy są na rynku od dłuższego czasu i wypracowali swój własny pogląd na dany temat..
Natomiast wracając do uśredniania pozycji to możliwości jest sporo począwszy od poziomów 00 10 20 itd. kończąc na 50% między 1 wejściem a ryzykiem w totalu. Moje pytanie co jest dla każdego z Was najlepsze? W grę wchodzi oczywiście statystyka/matematyka. Druga sprawa po części związana to kiedy ucinacie pozycję?
Bo jak wiadomo nawet mając RR 1:1 można sporo zarabiać kasując pozycję np przy 50% straty... i co powoduje to że zamykacie pozycję wcześniej?

tolits

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: tolits »

Co do SL ,kiedy przestalem go uzywac wogole moje trady przestaly byc stratne,uzycie lewara w chwili otwarcia pozycji to ok 20%,95% tradow otwieram w dobrym kierunku ,wiadomo ze nigdy idealnie sie nie uda ze poz, od razu pojdzie na plus ale cierpliwosc robi swoje ,nie dokladam pozycji ,otwieram tylko jedna na danej parze ,rzadko sie zdarzy ,ze otworze druga ale juz na innej walucie,jest wielu przeciwnikow nieuzywania SL ,ja mam tomprzetestowane ponad 7 lat ,statystycznie dziala na moja korzysc,nauczylem sie byc cierpliwyn i czekac,rynek juz nie chodzi jak dawniej ,rzadko zdarzaja sie wystrzaly po kilkaset pipsow ,chodzimtu o systematyke jaki rynek by nie byl.pzdr,pytania na PW.

Michaelion1980
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 12 sie 2016, 16:08

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: Michaelion1980 »

Dzięki za info, chętnie porozmawiam na ten temat. Ja również czekam na rynek w odpowiednim miejscu, i wypatruję konkretnego wolumenu. Natomiast od paru lat czekam na potwierdzenie czy dany poziom jest ok. Apropo SL, myślę że jest tyle samo zwolenników używania SL jak i przeciwników. Każda szkoła jest zgoła inna, a spierać się chyba nie ma sensu bo jeżeli każda ze stron stosując daną metodę po swojemu odnosi sukcesy to jest to bezcelowe. Rozumiem że handlujesz na wykresie dziennym i z szerokimi stopami. Ciekawi Mnie w takim razie jak zarządzasz pozycją i czy ucinasz trade wcześniej. Jeżeli tak to co jest tego powodem, czy to po prostu przeczucie czy jedna sprawdzona mechanika rynku?
Pzdr!

tolits

Re: Money Management !

Nieprzeczytany post autor: tolits »

Mam podglad na wszystkie TF zawieram transakcje na M1,bez stopow nie ucinam szybko,wszystko zalezy od sytuacji na rynku,danych makro kiedy pojdzie impuls w rynek...w wiekszosci gram na wejsciu japonii na parach z jenem calkiem mi to odpowiada.

ODPOWIEDZ