Upadek banków w Polsce

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Utworzyłem temat o nieco katastroficznym tytule, ale to temat poważny i na poważnie.
Gazeta Finansowa napisała 2 dni temu, że 3 banki są zagrożone upadłością, przy czym ten trzeci stanie się niewypłacalny, jeżeli Sejm uchwali ustawę redukującą długi osób mających kredyty we frankach szwajcarskich.

http://gf24.pl/banksterzy-padaja-w-ciszy/

Z tekstu można się domyślić, że tym trzecim bankiem jest mBank.
Pytanie o te 2 banki. Osobiście stawiałbym na Getin i Idea Bank. Idea otarła się upadek ze 3 lata temu, gdy jej fundusz inwestycyjny poniósł duże straty. Oferowali wtedy lokaty na 9% w skali roku, podczas gdy inni na 5%.
Oba banki należą w sporej części do Leszka Czarneckiego. Do grupy należą jeszcze Noble i Lion's.

Temat wart jest poważnego zastanowienia, aby zawczasu przenieść środki z banków zagrożonych, ale nie tylko o banki się rozchodzi. Są przecież brokerzy forexowi należący do banków, a to jest temat, który nas najbardziej interesuje.

Są jeszcze 2 duże banki w Polsce, które budzą moją nieufność ze względu na ich właścicieli. Pekao SA, który należy do Unicredit oraz BZWBK, który należy do Santandera.
Jeśli chodzi o Unicredit to czytałem, że od stycznia trwa run na włoskie banki. Na razie media o tym łaskawie nie wspominają, ale gdy run się nasili to znając życie media napiszą o tym, gdy banki będą już zamknięte.
Co do Santandera to jest to bank lubiący ryzyko inwestycyjne i już w zeszłym roku czytałem o jego kłopotach.
Sądzę, że przypadek Irona nauczył każdego inwestora aby uważnie patrzeć na ręce swojego brokera, a także banku.
Niby BFG daje gwarancje do 100 tysięcy zł, ale ja jestem sceptyczny co do tych gwarancji. BFG dysponuje kapitałem 9 mld. zł. Jeśli upadną 2 duże banki to ciemno widzę te gwarancje.
Jest jeszcze inny akcent kłopotów. W przypadku upadku banku i jego brokera środki zostają zamrożone. I co wtedy z otwartymi pozycjami ? No właśnie. Co nam po gwarancjach, jeśli brak mozliwości reakcji wyzeruje rachunek.

Warto aby każdy zainteresował się tematem aktywnie. Jeśli coś słyszeliście lub czytaliście o kłopotach jakiegoś banku z Polski, bądź właściciela banku z Polski to piszcie niezwłocznie.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6616
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

MarioDM pisze:Utworzyłem temat o nieco katastroficznym tytule, ale to temat poważny i na poważnie.
Gazeta Finansowa napisała 2 dni temu, że 3 banki są zagrożone upadłością, przy czym ten trzeci stanie się niewypłacalny, jeżeli Sejm uchwali ustawę redukującą długi osób mających kredyty we frankach szwajcarskich.

http://gf24.pl/banksterzy-padaja-w-ciszy/

Z tekstu można się domyślić, że tym trzecim bankiem jest mBank.
Pytanie o te 2 banki. Osobiście stawiałbym na Getin i Idea Bank. Idea otarła się upadek ze 3 lata temu, gdy jej fundusz inwestycyjny poniósł duże straty. Oferowali wtedy lokaty na 9% w skali roku, podczas gdy inni na 5%.
Oba banki należą w sporej części do Leszka Czarneckiego. Do grupy należą jeszcze Noble i Lion's.

Temat wart jest poważnego zastanowienia, aby zawczasu przenieść środki z banków zagrożonych, ale nie tylko o banki się rozchodzi. Są przecież brokerzy forexowi należący do banków, a to jest temat, który nas najbardziej interesuje.

Są jeszcze 2 duże banki w Polsce, które budzą moją nieufność ze względu na ich właścicieli. Pekao SA, który należy do Unicredit oraz BZWBK, który należy do Santandera.
Jeśli chodzi o Unicredit to czytałem, że od stycznia trwa run na włoskie banki. Na razie media o tym łaskawie nie wspominają, ale gdy run się nasili to znając życie media napiszą o tym, gdy banki będą już zamknięte.
Co do Santandera to jest to bank lubiący ryzyko inwestycyjne i już w zeszłym roku czytałem o jego kłopotach.
Sądzę, że przypadek Irona nauczył każdego inwestora aby uważnie patrzeć na ręce swojego brokera, a także banku.
Niby BFG daje gwarancje do 100 tysięcy zł, ale ja jestem sceptyczny co do tych gwarancji. BFG dysponuje kapitałem 9 mld. zł. Jeśli upadną 2 duże banki to ciemno widzę te gwarancje.
Jest jeszcze inny akcent kłopotów. W przypadku upadku banku i jego brokera środki zostają zamrożone. I co wtedy z otwartymi pozycjami ? No właśnie. Co nam po gwarancjach, jeśli brak mozliwości reakcji wyzeruje rachunek.

Warto aby każdy zainteresował się tematem aktywnie. Jeśli coś słyszeliście lub czytaliście o kłopotach jakiegoś banku z Polski, bądź właściciela banku z Polski to piszcie niezwłocznie.
Jak czegoś sie dowiesz to też informuj tu na forum. Dobrze wiedzieć wcześniej i zacząć działać.

Awatar użytkownika
Lewar1000
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 29 cze 2014, 13:18

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: Lewar1000 »

Independenttrader.pl W komentarzach często grzeją takie tematy. Autor swego czasu skrobnął wpis na podobny temat.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze: Z tekstu można się domyślić, że tym trzecim bankiem jest mBank.
A po czym domyśliłeś się, że chodzi o mBank ?
Po wzmiance o frankach ? Jak tak to niekoniecznie bo kredyty frankowe stanowią:
39% portfela w Milenium bank,
29% Getin Noble
26% mBank
20% PKO BP

Jeśli chodzi o tą 3kę to stawiałbym na pewno na Getin Noble, Millenium, BOŚ.
Nie wiem czy ten 3ci można zaliczyć do dużych banków, ale ma problemy i już w zeszłym roku KNF zalecił mu zwiększenie rezerw finansowych (podobnież jak Millenium), mówiło się też o jego sprzedaży. Choć z drugiej strony głównym udziałowcem jest Skarb Państwa więc może to działać na plus.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze:
MarioDM pisze: Z tekstu można się domyślić, że tym trzecim bankiem jest mBank.
A po czym domyśliłeś się, że chodzi o mBank ?
Po wzmiance o frankach ?
Dokładnie tak. :) W tekście GF jest informacja, że bank należy w całości do zagranicznego właściciela, dlatego tylko mBank pasuje bo Millenium należy tylko w 51% do Portugalczyków.
Co do BOŚ niby zgoda, ale w 56% należy do skarbu państwa, a do tego ma najmniejszy udział złych kredytów. Sam korzystam z Bosia do przechowywania nadwyżek finansowych.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
DavidFx
Maniak
Maniak
Posty: 3151
Rejestracja: 22 mar 2014, 16:35

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: DavidFx »

najlepszy bank to własna poduszka :D
AIM FOR THE IMPOSSIBLE!

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze: Dokładnie tak. :) W tekście GF jest informacja, że bank należy w całości do zagranicznego właściciela, dlatego tylko mBank pasuje bo Millenium należy tylko w 51% do Portugalczyków.
Eee jakbyś brał to dosłownie to mbank też do tego nie pasuje. Zobacz sobie tu:
https://www.mbank.pl/relacje-inwestorsk ... ariat.html

Commerzbank ma 69% akcji mbanku więc ciężko powiedzieć, że bank w całości należy do zagranicznego właściciela. Zresztą przy spółkach SA jakimi są banki chyba nieczęsto 100% należy do jednego właściciela (no chyba że do państwa przed prywatyzacją).

Tu znajdziesz obrazek to pokazujący:
http://blogpublika.com/2015/04/16/struk ... ch-bankow/

Edit: to należenie w całości do zagranicznego właściciela już bardziej by na Raifaisen wskazywało, a jak wiadomo nie od dziś mówi się o sprzedaży polskiego oddziału.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze:
Eee jakbyś brał to dosłownie to mbank też do tego nie pasuje.

Commerzbank ma 69% akcji mbanku więc ciężko powiedzieć, że bank w całości należy do zagranicznego właściciela.
Niby tak. Commerz ma w sumie tylko/aż 70 % akcji. Oprócz podanych faktów, które wskazują na mBank bądź Millenium, to ja po prostu czuję, że chodzi o mBank. Tym bardziej, że w zeszłym roku przemknęło mi jakieś info o kłopotach mBanku. Choć oczywiście nie neguję, że Millenium też jest zagrożone.
green7 pisze:
Edit: to należenie w całości do zagranicznego właściciela już bardziej by na Raifaisen wskazywało, a jak wiadomo nie od dziś mówi się o sprzedaży polskiego oddziału.
O tym wiem, ale Raifaissen to względnie mały bank, a do tego nie stworzył brokera fx.

W kwestii brokera niepokoi mnie pewna sprawa. Obecnie mam aktywne konto u tylko jednego brokera fx. Jest nim HFT.
Może sam broker nie stanowi zagrożenia przez swoją strukturę właścicielską (czy aby na pewno ?), ale konta bankowe prowadzi mu mBank.
I co w przypadku kłopotów mBanku ? Zablokują środku na rachunku fx ? Pal sześć, że nie będzie można zrobić wypłaty, ale martwią mnie otwarte pozycje. Zastanawiam się nad tym i chyba po świętach zadzwonię do HFT i zamęczę ich o wyjaśnienie.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze: O tym wiem, ale Raifaissen to względnie mały bank, a do tego nie stworzył brokera fx.
A co ma do tego broker fx ? Bo w artykule nic o tym nie było o ile pamiętam ....
MarioDM pisze: W kwestii brokera niepokoi mnie pewna sprawa. Obecnie mam aktywne konto u tylko jednego brokera fx. Jest nim HFT.
Może sam broker nie stanowi zagrożenia przez swoją strukturę właścicielską (czy aby na pewno ?), ale konta bankowe prowadzi mu mBank.
I co w przypadku kłopotów mBanku ? Zablokują środku na rachunku fx ? Pal sześć, że nie będzie można zrobić wypłaty, ale martwią mnie otwarte pozycje. Zastanawiam się nad tym i chyba po świętach zadzwonię do HFT i zamęczę ich o wyjaśnienie.
Raczej nie - przecież Twoje otwarte pozycje to sprawa zupełnie wirtualna nie mająca powiązania z kontem bankowym. Broker owszem będzie miał kłopot, bo utraci dostęp do swoich środków - więc nie będzie miał z czego zrobić Ci wypłaty. Co zrobi z otwartymi pozycjami to już jego sprawa - ale zapewne by nie siać paniki wśród swoich klientów broker w takiej sytuacji dalej działałby normalnie. Dodatkowo licząc, że Twoje pozycje przyniosą stratę więc wypłata zysków nie będzie miała miejsca.

No i nie jest powiedziane, że broker trzyma wszystkie swoje środki w jednym banku ....
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Upadek banków w Polsce

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze:
MarioDM pisze: O tym wiem, ale Raifaissen to względnie mały bank, a do tego nie stworzył brokera fx.
A co ma do tego broker fx ? Bo w artykule nic o tym nie było o ile pamiętam ....
W artykule nie było, to fakt. Po prostu wybiegam nieco do przodu i myślę o tym co jest głównym tematem tego forum czyli brokerach FX :). Ryzyko upadku to jedna sprawa (bardzo ważna), a upadek brokera FX powiązanego z bankiem to druga sprawa, która może nie rzucać się tak od razu wszystkim w oczy.
green7 pisze:
MarioDM pisze:
I co w przypadku kłopotów mBanku ? Zablokują środku na rachunku fx ? Pal sześć, że nie będzie można zrobić wypłaty, ale martwią mnie otwarte pozycje.
Raczej nie - przecież Twoje otwarte pozycje to sprawa zupełnie wirtualna nie mająca powiązania z kontem bankowym. Broker owszem będzie miał kłopot, bo utraci dostęp do swoich środków - więc nie będzie miał z czego zrobić Ci wypłaty. Co zrobi z otwartymi pozycjami to już jego sprawa - ale zapewne by nie siać paniki wśród swoich klientów broker w takiej sytuacji dalej działałby normalnie. Dodatkowo licząc, że Twoje pozycje przyniosą stratę więc wypłata zysków nie będzie miała miejsca.

No i nie jest powiedziane, że broker trzyma wszystkie swoje środki w jednym banku ....
Też tak podejrzewam i taką mam nadzieję, ale mimo wszystko zadzwonię bo lubię mieć jasną sytuację :P
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

ODPOWIEDZ