ECN - kupię lub sprzedam albo doprowadzę do zmiany cenny

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
TARKIN
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 678
Rejestracja: 24 lis 2008, 16:01

ECN - kupię lub sprzedam albo doprowadzę do zmiany cenny

Nieprzeczytany post autor: TARKIN »

Nurtuje mnie pewien problem
Jak wiadomo rynek forex znajduje się w permanentnej nierównowadze – cena zmienia się praktycznie non stop.
Zastanawia mnie kwestia co decyduje że moje zlecenie zostanie zrealizowane po obecnej cenie rynkowej a nie doprowadzi do zmiany tej ceny.
Rozwinę:
Dowolny broker ecn kojarzy ze sobą kupujących i sprzedających
Hipotetycznie w danej chwili mamy sytuację że dla danej ceny z jednej strony mamy np. 1200 lotów kupna danej pary walutowej a po drugiej stronie 1000 lotów sprzedaży.
Zakładając że moje zlecenie po cenie rynkowej znajduje się po stronie kupna.
W tym momencie mamy tylko dwa rozwiązania albo moje zlecenie zostanie zrealizowane po obecnej cenie – zostanie skojarzone ze sprzedającymi te teoretyczne 1000 lotów albo cena będzie rosła i kupię drożej.
Co decyduje że znajdę się pośród 1000 lotów które dokonały transakcji albo znajdę się pośród 200 lotów które nie dokonały transakcji i doprowadziły do wzrostu ceny danej pary walutowej.

Oprócz ceny która jest taka sama dla całego 1000 lotów zlecenia mogą się różnic:

- Rodzajem egzekucji
- Czasem złożenia zlecenia ( czas ten rozumiem jako czas który upłynął od momentu przekazania danego polecenia do momentu jego wykonania)
Np. zlecenie kupna złożone 2 sekundy przed osiągnięciem „swojej” ceny
Albo instrukcja take-profit złożona razem z ofertą kupna 1 godzinę przed osiągnięciem „swojej” ceny.
- rodzajem zlecenia - take-profit, stop loos czy też Margin call ( w tym przypadku to zlecenie zlecone przez brokera)
- wielkością zlecenia ( mini loty( na pewno ma wpływ) , jeden lot, więcej niż jeden lot w jednym zleceniu)

Czy w/w mają jakiś wpływ czy jest zależy tylko to od ślepego losu jakiegoś algorytmu brokera a może jest całkiem inna zależność o której nie wiem.
"Tylko silnych los obdarza hojnie "

Awatar użytkownika
hellwar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2008, 16:52

Nieprzeczytany post autor: hellwar »

Forex jest o tyle ciekawy, że tu na siłę nie można doprowadzić do zmiany ceny.
Załadujesz parę mld w jedną stronę i ruszysz kursem o kilka pipsów a potem i tak cena wróci na poziom równowagi. Zmiany ceny są wynikiem utraty płynności po jednej ze stron. Postudiuj sobie wykresy m1z jakiegoś ECN w kryzysie 2008 a zobaczysz jak duzi gracze wypróżniają się i robią spustoszenie. Tam są najróżniejsze przykłady zagrań.
A propo można skutecznie grać samym volumenem jak dużo graczy jest aktywnych na rynku.

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

Postudiuj sobie wykresy m1z jakiegoś ECN w kryzysie 2008 a zobaczysz jak duzi gracze wypróżniają się i robią spustoszenie. Tam są najróżniejsze przykłady zagrań.
Jak coś wiesz więcej to nam przybliż.Ja pamiętam tamte czasy niestety nie z wykresu ECN lecz międzybanku i pamiętam że banki,fundusze traciły olbrzymią kasę w momencie.

Pozdrawiam.
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

Awatar użytkownika
hellwar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2008, 16:52

Nieprzeczytany post autor: hellwar »

Kto tracił to tracił.
Zawsze była też druga strona podsycająca niepewność i panikę.
Ciekawe zdarzenia były wtedy i praktycznie czysta esencja spekulacji, ale to trzeba przeżyć na żywo a nie dyskutować o historii.
Ogólnie to motto GS, czyli długoterminowa chciwość i korzystanie z okazji sprawdziło się najlepiej.

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

hellwar pisze:Ogólnie to motto GS, czyli długoterminowa chciwość i korzystanie z okazji sprawdziło się najlepiej.
Trafiłeś w sedno!..... :P
Ja osobiście po tych wydarzeniach przez długie lata nie mogłem zrozumieć pozostałych banków i funduszy ..które jak dzieci dały się wykołować.....
Od tego momentu nastąpiło u mnie nieodwracalna strata zaufania do zarządzających oraz głównych ekonomistów.Co do GS to szczerze ich podziwiam i nieskromnie powiem że próbuje ich naśladować........ :P

Pozdrawiam.
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

TARKIN pisze:Co decyduje że znajdę się pośród 1000 lotów które dokonały transakcji albo znajdę się pośród 200 lotów które nie dokonały transakcji i doprowadziły do wzrostu ceny danej pary walutowej.
Nie rozumiem jak po tylu różnych tematach znów może wracać podobne pytanie :roll: :wink:

ECN - DOM tu widać wszystko, albo i nic :wink:
TARKIN pisze:Zastanawia mnie kwestia co decyduje że moje zlecenie zostanie zrealizowane po obecnej cenie rynkowej a nie doprowadzi do zmiany tej ceny.
Volumen, czas, itp.
Twoje zrealizowane zlecenie jest określane jako "filed" - sfilowane, złączone, zawarta transakcja. Jak już docierasz do faktu jak schodzą się różne transakcję, to sprawa się uprasza, ale wciąż pozostaje skomplikowana dlatego że w zależności od floru różnie mogą być filowane transakcje.. inaczej w dukascopy a inaczej w PFG co determinuje polityka LP i ich określone strategie, ryzyka itd.. algorytmy
Pamiętaj, że to nie tylko ECN zmienia ,wpływa na rynek.. bo jest też interbank, są kontrakty walutowe i inne instrumenty...
TARKIN pisze:Czy w/w mają jakiś wpływ czy jest zależy tylko to od ślepego losu jakiegoś algorytmu brokera a może jest całkiem inna zależność o której nie wiem
Nie sposób znać wszystkie zależności i może nie wiele osób je w ogóle zna, ale to są bardzo techniczne sprawy.

Dodano po 26 minutach:

W sumie można by poszukać i popytać o jakieś konkretne przykłady.. a nóż coś się ktoś dowie jak to w praktyce działa :roll:
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Awatar użytkownika
TARKIN
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 678
Rejestracja: 24 lis 2008, 16:01

Nieprzeczytany post autor: TARKIN »

reptile - a więc w zasadzie nie wiemy nic :(

ja bym tego zagadnienia nie bagatelizował
prostym testem było by zadać takie pytanie wprost do brokera
brak konkretnej odpowiedzi może rodzic podejrzenia że ta wiedza "tajemna"może być wartościowa
nie wymagałbym kodu źródłowego algorytmu ale lakoniczna odpowiedz by mnie zaniepokoiła

z punktu widzenia brokera najpilniejsze zlecenia to powinny być Margin call ich klientów ale to tylko czyste spekulacje
"Tylko silnych los obdarza hojnie "

Awatar użytkownika
hellwar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 07 wrz 2008, 16:52

Nieprzeczytany post autor: hellwar »

Broker ma gdzieś MC klienta, bo jako większość klienci i tak grają proporcjonalnie równo po 50:50. Spread i ograniczenie lewaru do jakiejś kwoty wystarczy dla MM. Prawdziwa kasa jest właśnie w spreadzie. To tak jakby broker skalpował klientów ze skutecznością 100%.
Jedyne wyjście jest takie jakby każdy klient grał tylko z zysków z pozycji, ale realnie każdy gra za swoją wpłaconą kasę.

Ciekawy temat jest z dostępnością Free margin ponad balance konta, bo u polskich MM nie można grać za kasę brokera a zagraniczni to umożliwiają.

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

CEP

Nieprzeczytany post autor: reptile »

TARKIN pisze:reptile - a więc w zasadzie nie wiemy nic Sad
Nie prawda.. jest to zbyt specyficzny temat i mało poruszany.
TARKIN pisze:ja bym tego zagadnienia nie bagatelizował
Masz rację..
To co np opisał AKhh jest typowe w Dukascopy..
http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... 929#225929
Nie są to jedyne niespójności u tego brokera. Jest wiele tematów, które mnie w pewien sposób bulwersują, aż w końcu przychodzi myśl, że jesteś dymany w czasie ms nie będąc świadomy dlaczego i jak. Taka prawda.
TARKIN pisze:prostym testem było by zadać takie pytanie wprost do brokera
Co stoi na przeszkodzie? Nic.. piszesz mejla, listy, dzwonisz, pytasz :D
TARKIN pisze:brak konkretnej odpowiedzi może rodzic podejrzenia że ta wiedza "tajemna"może być wartościowa
No tak jest ... wiele razy próbując dojść sedna w Dukascopy przy różnych problemach technicznych jakie mnie spotykały, nie wiele można się dowiedzieć w sposób grzecznościowy.. wtedy pozostaje łom.
TARKIN pisze:nie wymagałbym kodu źródłowego algorytmu ale lakoniczna odpowiedz by mnie zaniepokoiła
Nie jest w niczyim interesie dbać o Twoją wiedzę... zwłaszcza broker ma to gdzieś. Wręcz przecież zarabiają na tym, że nie wiesz lub dowiadujesz się później :)

Pomimo tego było tu kilka wątków poruszających techniczne aspekty tego typu kwestii.. po nitce do kłębka i coś można się dowiedzieć.
Wiedząc jak złożone są struktury IT brokerów, z czego korzystają i jak - może powstać jakaś orientacja w temacie, która wiele może wyjaśnić i skomplikować. Na pewno naprowadzić na ważne sprawy.

Dalej to zrozumienie oficjalnych protokołów rozwiązań z których korzystają instytucje.
http://streambase.typepad.com/streambas ... r-routing/
W końcu wszystko sprowadza się do transakcji i oczekiwań graczy.


Możesz pytać o to jak tworzony jest DOM , Volumen z wszystkich transakcji itd..
http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... 421#132421
Bo twoje hipotetyczne tezy są, mało precyzyjne, więc wiesz .. zrób sobie arkusz postaw n różnych transakcji i zastanów się co może się dziać z nimi wszystkimi. Później można obrabiać tezy i teorie.
hellwar pisze:Ciekawy temat jest z dostępnością Free margin ponad balance konta, bo u polskich MM nie można grać za kasę brokera a zagraniczni to umożliwiają.
Chodzi ci o przywrócenie Margin Level po zahedgowaniu pozycji do równowagi volumenu?
hellwar pisze:Broker ma gdzieś MC klienta, bo jako większość klienci i tak grają proporcjonalnie równo po 50:50.
O co chodzi z tym 50:50 ?
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Faworyt
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 29 cze 2010, 11:20

Nieprzeczytany post autor: Faworyt »

Hipotetycznie w danej chwili mamy sytuację że dla danej ceny z jednej strony mamy np. 1200 lotów kupna danej pary walutowej a po drugiej stronie 1000 lotów sprzedaży.
Zakładając że moje zlecenie po cenie rynkowej znajduje się po stronie kupna.
W tym momencie mamy tylko dwa rozwiązania albo moje zlecenie zostanie zrealizowane po obecnej cenie – zostanie skojarzone ze sprzedającymi te teoretyczne 1000 lotów albo cena będzie rosła i kupię drożej.
Co decyduje że znajdę się pośród 1000 lotów które dokonały transakcji albo znajdę się pośród 200 lotów które nie dokonały transakcji i doprowadziły do wzrostu ceny danej pary walutowej.
Jeżeli chodzi o podaną sytuację (1000 lotów po jednej stronie i 1200 po drugiej) to wtedy możemy mówić o mega dużej luce cenowej, która trwa (właściwie w ogóle nie trwa) ułamek sekundy i pojawia się cena, która swiadczy o zbilansowaniu się prawej i lewej strony (w luce cenowej nie jestesmy zawrzec transakcji). Transakcje mozemy zawrzec tylko wtedy kiedy kurs zatrzyma sie na dluzsza chwile, co swiadczy o tym ze w tej danej chwili jest rownowaga pomiedzy kupujacymi i sprzedajacymi (np. 1200 lotow po jednej stronie i 1200 po drugiej). Jezeli twoje zlecenie opiewa na 1 lot kupna pary walutowej to broker powinien zareagowac i po realizacji twojego zlecenia zwiekszyc cene i tym samym doprowadzajac do bilansu.
Natomiast to co napisalem ma sie nijak do rzeczywistosci, poniewaz broker ecn i tego typu algorytm ustalania kursu jest oderwany od rzeczywistosci z uwagi na to ze broker ecn ma zbyt male obroty walutowe zeby podawac kurs na podstawie tak prostego algorytmu. Dlatego ECN-y musza tez modyfikowac "swoj" kurs w oparciu o kursy podawane przez np. agencje informacyjne.

ODPOWIEDZ