Losowość na rynkach fin. - FX [statystyka,rach.PP itp]

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Forex jest dla mnie rynkiem losowym:

tak
27
19%
nie
99
70%
nie wiem
15
11%
 
Liczba głosów: 141

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Losowość na rynkach fin. - FX [statystyka,rach.PP itp]

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Losowość na rynkach finansowych [statystyka,rach.PP itp.]

Temat ten odświeżany,powielany po raz n-ty i kolejny raz wałkowany w uporze..
Odbijam "wątek" losowości z tematu Kozetki
http://www.forex.nawigator.biz/dyskusje ... 323#204323

Zał. Tw. Dow: Hip.
Nie poetyckie porównania. :wink:
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Awatar użytkownika
xpep
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 844
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:50

Nieprzeczytany post autor: xpep »

dodaj jeszcze opcje w ankiecie nie wiem i mam to w dupie :D

Awatar użytkownika
xamael
Gaduła
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: 09 cze 2009, 14:54

Nieprzeczytany post autor: xamael »

A co uznajesz za losowość? W takim bardzo matematycznym podejsciu to nic, a zarazem wszystko jest losowe. Począwszy od mechaniki relatywistycznej wszystko można uznać za losowe. Z drugiej strony w związku z różnym oddziaływaniem owej losoweości, wszystko możemy uznać za działanie mechaniczne. Bo jak mówic o losowości skoro działanie to przyczyna->skutek.. Forex w moim mniemaniu jest mechanicznyz z bardzo dużą ilością szumów.
Tutaj masz pule środków, które są w obrocie albo nie, gdzie tu losowość? Jest tylko brak harmonii, nieregularność. Znając większość czynników kształtujących cenę można w sposób ściśle matematyczny określić kierunek rynku.
Trzymając się systemu: 82% skuteczności || Grając wbrew systemowi: 8% skuteczności. Dyscyplina jest autorem większości zwycięstw.

Awatar użytkownika
Asia
Gaduła
Gaduła
Posty: 319
Rejestracja: 09 gru 2009, 02:00

Nieprzeczytany post autor: Asia »

fajnie

mój głos był nie wiem

prosze kolegów głosujących "nie" na czym ich opinia bazuję, może jakies wyniki badań itp.
oczywiście osobę głosujaca na "tak" tez proszę o szersza wypowiedź

mając taka bazę będzie można łatwiej stwierdzic czym warto sie zajmowac a czym nie np. jak konstruowac ea
Czytaj p o w o l i
Dzień dobry, nazywam się ... jestem anonimowym hazardzistą/ką, gram na Forexie
Obrazek

Awatar użytkownika
Tig3r
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2310
Rejestracja: 02 sty 2008, 10:46

Nieprzeczytany post autor: Tig3r »

Wg mnie Fx nie jest losowy, gdyby był szansę wygrania/przegrania rozkładałyby się równomiernie. Nie dałoby się też przewidzieć ruchów. Ludzie to nie maszyny zerojedynkowe , a to oni kreują swoim działaniem cenę (świadomie czy nie ale tak się dzieje). Gdyby Fx był losowy nie dałoby się nic przewidzieć, nie można by było mieć przewagi i zarabiać. Gdyby Fx był losowy to nie istniałyby żadne trendy, żadne formacje czy systemy do gry, a rynek tworzą ludzie i działają wg określonych schematów więc nie ma tu mowy o żadnej losowości.

Wypowiedz oczywiście dotyczy średniego i dużego TF. Bo jak zejdziemy na microTF'y to widać tam tylko szum. Jeśli spojrzymy z pewnej odległości (większy TF) to bardzo łatwo zauważyć pewne zależności.
======================================================
Nie głupi ten co nie wie, lecz ten który nie chce się nauczyć..

Awatar użytkownika
faflik
Gaduła
Gaduła
Posty: 151
Rejestracja: 27 gru 2007, 16:58

Nieprzeczytany post autor: faflik »

Mój głos na NIE. Według mnie wszystko to psychologia tłumu. Fajnie jest to opisane w książce "Psychologia rynków finansowych - u źródeł analizy technicznej" autor Tony Plummer.

Awatar użytkownika
forex
Gaduła
Gaduła
Posty: 120
Rejestracja: 29 lip 2009, 14:06

Nieprzeczytany post autor: forex »

NIE, bo:
Tig3r pisze:Wg mnie Fx nie jest losowy, gdyby był szansę wygrania/przegrania rozkładałyby się równomiernie.

...

Gdyby Fx był losowy nie dałoby się nic przewidzieć, nie można by było mieć przewagi i zarabiać...
W pelni sie zgadzam z powyzsza wypowiedzia.

Awatar użytkownika
jarek sumek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 37
Rejestracja: 29 mar 2010, 00:12

Nieprzeczytany post autor: jarek sumek »

W żadnym razie Fx nie jest losowy, bo są na nim powtarzalne schematy, które łatwo wykorzystywać.
Jednym z nich może być nawet okresowość 7 dniowa (dni rynkowe), którą zauważyłem na początku spekulacji na tym rynku. Inna zależność to liczenie zasięgu ruchów i korekt w konsoli, które dają w sumie zasięg przyszłego trendu.
Jest jeszcze dużo rzeczy, które można samemu znaleźć, ale wymagają trochę spostrzegawczości i percepcji w środowisku rynkowym. Fibo i inne sprawy już powinny być całkowitym dowodem na nie losowość.
Obrazek

Michx
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2010, 10:39

Nieprzeczytany post autor: Michx »

Tig3r pisze:gdyby był szansę wygrania/przegrania rozkładałyby się równomiernie.
Dla większości graczy właśnie tak jest :)
Tig3r pisze:Nie dałoby się też przewidzieć ruchów.
Ruchy/kierunek zawsze możesz przewidzieć nawet w losowych ciągach. Nie da się natomiast przewidywać z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem co teoretycznie da się na rynkach.
Tig3r pisze:Gdyby Fx był losowy to nie istniałyby żadne trendy
Tutaj akurat się nie zgodzę, bo już wcześniej zamieściłem wykres z excela, gdzie liczby były generowane pseudolosowo a na wykresie były "trendy". Oczywiście wykres nie był tworzony w sposób, że losujemy ileś tam liczb i szukamy trendu ale był generowany w następujący sposób:
1. zaczynamy wykres od 0 (lub innej liczby)
2. losujemy liczbę z zakresu (-0.5 ,0,5) (lub innego, ale żeby były również liczby ujemne - co jest odzwierciedleniem ruchu ceny w górę i w dół)
3. dodajemy wylosowaną liczbę do poprzedniego wyniku (na początku do 0).
Zalecam samemu sprawdzić - powstają wykresy bardzo przypominające prawdziwe rynki finansowe.
jarek sumek pisze:W żadnym razie Fx nie jest losowy, bo są na nim powtarzalne schematy, które łatwo wykorzystywać.
To akurat nie jest argument bo jak będziesz losował liczby od 0 do 10 to również będziesz miał "powtarzające się schematy" (np. od czasu do czasu będzie się trafiał ciąg liczba 1234567890)
Tig3r pisze:Ludzie to nie maszyny zerojedynkowe , a to oni kreują swoim działaniem cenę (świadomie czy nie ale tak się dzieje).
Tu się zgodzę :D. Zasady "podążaj z tłumem" lub "trend is ur friend" powodują, że cena jeszcze bardziej jest przewidywalna i podyktowana głównie przez najsilniejszych/najmądrzejszych.

Ja uważam, że rynek jest częściowo losowy. Częściowo, bo teoretycznie niektórzy potrafią przewidywać zwrot ceny ale po pierwsze jest ich stosunkowo mało (w długim terminie szacuje się że około 5-15%) i po drugie praktycznie nikt nigdy nie przewiduje w 100% - prędzej czy później zaliczy SL co świadczyłoby o nietrafnej prognozie (losowości rynku). Oczywiście pomijam strategie, gdzie nie ma SL a otwierane pozycje są tak małe, że nawet jak cena zleci do 0 to trader będzie miał jeszcze środki, żeby przeczekać aż cena powróci i przebije poziom otwartej pozycji
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją" J. Piłsudski

Awatar użytkownika
xamael
Gaduła
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: 09 cze 2009, 14:54

Nieprzeczytany post autor: xamael »

Michx pisze:Jak źle mówię to mnie popraw cwaniaczku
Newbie
Zostanę więc cwaniaczkiem na potrzeby tego postu.

Cenę kształtują czynniki, co już powinno usunąć jakiekolwiek spory o losowość. Jeżeli uderzysz kamieniem w okno, stłuczesz szybę. Akcja-Reakcja, nawet kierunek spadających odłamków jest do oszacowania. Brak więc ciągle losowości.
Forex to rynek, skoro więc jest rynkiem istnieje w nim sprzedający z towarem i kupujący z towarem. Towar i jego wartość jest różna, jednak następują takie zdarzenia jak wykupienie rynku, nadpodaż, harmonia. Gdybyś posiadał informacje o wszystkich zawieranych transakcjach w tym momencie, byłbys w stanie okreslić cenę towaru za 3 sekundy z bardzo dużym prawdopodobienstwem. To że ludzie szukają losowości na foreksie spowodowane jest bardzo niską wartością procentową pipsa, co oznacza że w tej skali cena jest bardzo dynamiczna i podatna na bardzo subtelne czynniki. Jak Tig3r juz powiedział, na wyższych TFach widać logiczne ruchy.
To ze ktoś nie posiada odpowiednich danych, wiedzy, czy doświadczenia nie znaczy od razu że mamy na foreksie do czynienia z "efektem pierdnięcia Hipopotama w Mozambiku". Tym miłym akcentem chciałbym zakończyć swą wypowiedz.
Trzymając się systemu: 82% skuteczności || Grając wbrew systemowi: 8% skuteczności. Dyscyplina jest autorem większości zwycięstw.

ODPOWIEDZ