Stawki overnight

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: green7 »

U brokerów fx jest tak samo. Dlaczego na CFD też jest swap ? No bo przecież to CFD też jakoś trzeba zabezpieczyć - ktoś musi na siebie przejąć to ryzyko, że otworzysz idealną pozycję i zarobisz miliony :) Ktoś te miliony musi wypłacić. Więc pozycje są zabezpieczane wyżej, i zapewne gdzieś tam na końcu tego łańcuszka robi się to za pomocą instrumentów na których swap jest naliczany. Dodatkowo broker może mieć też linie kredytowe u swoich LP, którzy naliczają mu oprocentowanie a on to przerzuca na nas ....

Oczywiście broker zabezpiecza netto pozycji (i też nie całą kwotę, skrajny MM może nic nie zabezpieczać). Czyli jak ja gram buy EURUSD a Ty sell EURUSD to broker pozycję netto ma 0. Nic nie musi robić a swapy ściągnie od nas obu - czysty biznesik.

Pablo90 pisze:Bo teraz dla porównania otwieram 2 pozycje long na CFD i long na Futures. Cena jest inna na obu instrumentach i w przypadku CFD będę ciągle ponosił koszty, a na Futures nie. Czy wycena kontraktu futures będzie obejmować codzienne oprocentowanie i tak naprawdę wyjdzie na to samo?
Cena CFD i futures będzie się nieznacznie różnić w zależności od stawek procentowych futures będzie niżej/wyżej CFD. Przy czym w miarę jak będziesz zbliżał się do terminu wygaśnięcia futures ceny te będą się do siebie zbliżać (lub oddalać).

Przykładowo aktualnie futures na EURUSD ma cenę 1.0491 a spot fx 1.0446.
Czyli jeśli jak widać jeśli kupisz futures to zapłacisz za niego więcej. Natomiast na fx zapłacisz mniej, ale za to masz ujemny swap.
Więc jeśli dziś kupisz ten futures a sprzedasz go za miesiąc to będziesz miał to samo co jeśli kupisz spot fx.
Spot kupisz dziś taniej, ale przez ten miesiąc będziesz płacił swapy, a "rozjazd" w cenie pomiędzy cenami futures i spot będzie za miesiąc mniejszy.
Więc wyjdzie na jedno. Gdyby tak nie było - to jak pisałem wcześniej wystarczyłoby otworzyć przeciwstawne na fx i futures w odpowiednim kierunku by zarobić bez ryzyka.

Oczywiście tyle teoria, że wyjdzie całkiem to samo. W praktyce będą jakieś większe lub mniejsze różnice wynikające choćby z tego jak sobie broker te swapy ustawi a jak wiadomo tu jest wolna amerykanka. Więc jeśli np. grasz długoterminowo i nie potrzebujesz większego lewara to futures może być lepszy zwłaszcza, że to rynek regulowany.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Teraz rozumiem, dalej męczą mnie jednak swapy na indeksy giełdowe i akcje, wygląda to, jakby brokerzy po prostu wyszli z założenia, że skoro na walutach są to na innych instrumentach też będą i dodatkowo zarobią. Chyba, że tutaj też nie mam racji :P

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Pablo90 pisze:Teraz rozumiem, dalej męczą mnie jednak swapy na indeksy giełdowe i akcje, wygląda to, jakby brokerzy po prostu wyszli z założenia, że skoro na walutach są to na innych instrumentach też będą i dodatkowo zarobią. Chyba, że tutaj też nie mam racji :P
Na to pytanie Green już odpowiedział:
U brokerów fx jest tak samo. Dlaczego na CFD też jest swap ? No bo przecież to CFD też jakoś trzeba zabezpieczyć - ktoś musi na siebie przejąć to ryzyko, że otworzysz idealną pozycję i zarobisz miliony :) Ktoś te miliony musi wypłacić. Więc pozycje są zabezpieczane wyżej, i zapewne gdzieś tam na końcu tego łańcuszka robi się to za pomocą instrumentów na których swap jest naliczany. Dodatkowo broker może mieć też linie kredytowe u swoich LP, którzy naliczają mu oprocentowanie a on to przerzuca na nas ....
Indeksy i akcje też trzeba (a przynajmniej powinno się) zabezpieczyć. CFD na akcje są lewarowane w wysokości 1:10, a nawet 1:25, indeksy jeszcze wyżej, podczas, gdy futures niżej. I to wymaga zaangażowania kapitału. Czasem to sami LP wymuszają na brokerze specyfikację instrumentu (dlatego niektórzy nie mają np. swapów na wybranych grupach instrumentów) i nie mają nic do gadania, poza ustaleniem ew. wysokości marży. I jak najbardziej - jej pojawienie się wynika z chęci zysku, co w biznesie jest uzasadnione. Jeśli przeanalizujesz oferty brokerów to możesz odkryć zależność, który broker prowadzi politykę "wysokich marż" i "niskich marż", czyli pisząc bardziej kolokwialnie kasuje więcej i mniej.

A teraz przeanalizuj kwotowania kontraktów terminowych. Futures mają różne terminy wygaśnięcia. Im bardziej odległy termin, tym kurs bardziej odbiega od "rynkowego", mimo, że właściwie cały czas dotyczy tego samego instrumentu. Z czego to wynika? A no właśnie, teraz już powinno to być jasne :).

I widzisz, można jednak czasem poprowadzić normalnie dialog i się czegoś nowego dowiedzieć, mimo, że jest się na forum już 9 lat ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Pablo90 pisze:dalej męczą mnie jednak swapy na indeksy giełdowe i akcje, wygląda to, jakby brokerzy po prostu wyszli z założenia, że skoro na walutach są to na innych instrumentach też będą i dodatkowo zarobią.
Dodam jeszcze, że co do akcji, to swap przynajmniej na short nie powinien dziwić. Przecież jeśli na giełdzie chcesz grać na short wiąże się to z pożyczeniem akcji, a to z kolei obarczone jest jakimś kosztem.
Oczywiście część brokerów pewnie na swapach zarabia "bez powodu" - wielu graczy nie zwraca uwagi na takie "drobnostki" jak swap więc broker ich jak się to mówi strzyże ....

Co do indexów - to sprawa nie jest taka prosta. Bo index indexowi nie równy. Ten sam index u jednego brokera będzie oparty o kontrakty futures, u drugiego o rynek kasowy a u trzeciego cholera wie o co. Są brokerzy którzy mają kwotowania np. indexu US500 w sytuacji gdy giełdy w USA (i niemal wszędzie) są zamknięte. Kiedyś dopytywałem jednego brokera o co taki przypadek i udało mi się dowiedzieć jedynie że index na ich platformie opiera się o "instrument syntetyczny".
A skoro tak to i z zabezpieczaniami/swapami mogą się dziać tu różne historie ...
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Green wspomniał o róznicy między CFD, a futuresami i tu moje pytanie. Czy są futuresy na waluty ? U jakiego brokera ? Spotkałem się tylko z kontraktami na indeksy walut (dolar amerykański i australijski, funt, euro oraz frank) u Iron Fx.
Kontrakty na indeksy, ropę, gaz i produkty rolne widziałem u kilku brokerów (w tej chwili na pewno są w CMC). Nie widziałem jednak nigdzie futuresów na waluty.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Oczywiście, że są futures na waluty. U jakiego brokera? To nie FX ;). Bardziej u jakiego DM :). U każdego polskiego powinny być - GPW oferuje kontrakty terminowe na waluty. Sprawdź na ich stronie. Najwięcej jest bodajże na CME.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

raposo pisze:Oczywiście, że są futures na waluty. U jakiego brokera? To nie FX ;). Bardziej u jakiego DM :). U każdego polskiego powinny być - GPW oferuje kontrakty terminowe na waluty. Sprawdź na ich stronie. Najwięcej jest bodajże na CME.
Czyli raczej giełdy niż brokerzy fx ? Na GPW jest notowanych kilka kontraktów walutowych, ale ich płynność pozostawia wiele do życzenia.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze:
raposo pisze:Oczywiście, że są futures na waluty. U jakiego brokera? To nie FX ;). Bardziej u jakiego DM :). U każdego polskiego powinny być - GPW oferuje kontrakty terminowe na waluty. Sprawdź na ich stronie. Najwięcej jest bodajże na CME.
Czyli raczej giełdy niż brokerzy fx ? Na GPW jest notowanych kilka kontraktów walutowych, ale ich płynność pozostawia wiele do życzenia.
Tak, kontraktów na waluty szukaj na giełdach. Jak Raposo pisał np. CME http://www.cmegroup.com/trading/fx/
Z tym, że egzotyki jak np. nasz PLN tam też płynność mają marginalną.
Podobnie na GPW - "kontrakty są a jakoby by ich nie było". Np. nie dawno wprowadzony kontrakt na funta miał otwartych maksymalnie 124 pozycje, a średni dzienny volumen poniżej 20 kontraktów.
Więc szału nie ma.
Green
Obrazek
Obrazek

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Forex to tez kontrakty tylko jednodniowe. Kazdy kontrakt rolowany jest o 5:00 pm NY time(23:00 czasu Warsaw). W Europie nazywaja to Swapem w Ameryce - Rollover. Nasz depozyt nie bierze udzialu w handlu kontraktami, jest tylko zabezpieczeniem naszej linni kredytowej jaka daje nam broker. Jest chyba lepiej kiedy placimy za nia tylko wtedy jak z niej korzystamy a nie np: 8% razy 100(lewar) razy nasz depozyt raz do roku. Koszt tego kredytu u broka jest naprawde bardzo tani. Handel zlotem, ropa czy walutami jest mozliwy tylko dzieki kontraktom. W innym wypadku trzeba by bylo zaplacic podatek VAT 23% za rope, zloto... albo 2% podatku od handlu walutami. Oczywiscie spread tez bylby inny.

hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Stawki overnight

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Panowie pytałem ponieważ spotkałem sie z czymś takim : (proszę wybrać opcje):

http://www.avatrade.pl/trading-info/trading-conditions

ODPOWIEDZ