Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: oiro »

Grając bez strategii, losowo wchodząc w pozyscję o SL=TP mamy 50% skuteczność (pomijmy narazie spready itd.). Jest to mogłoby się wydawać oczywistość:). Mam natomiast problem z wyliczeniem - jakie będzie prawdopodobieństwo w przypadku SL = 3 razy TP? Czy ktoś z Was się nad tym zastanawial jak to policzyć?

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: green7 »

oiro pisze:Grając bez strategii, losowo wchodząc w pozyscję o SL=TP mamy 50% skuteczność (pomijmy narazie spready itd.). Jest to mogłoby się wydawać oczywistość:). Mam natomiast problem z wyliczeniem - jakie będzie prawdopodobieństwo w przypadku SL = 3 razy TP? Czy ktoś z Was się nad tym zastanawial jak to policzyć?
Po mojemu to dzielisz 100 na 4 i wychodzi, że w tym wypadku TP ma "3 części" - czyli 75%.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: oiro »

No też tak myślałem...oto ea wyniki...tranzakcje zyskowne 57%....sam nie wiem jakie wnioski wyciągnąć...okers 1.12.2011-20.05.2014 1866 tran EURUSD. Może jest błąd w ea ale wydaje mi się ok?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: green7 »

oiro pisze:No też tak myślałem...oto ea wyniki...tranzakcje zyskowne 57%....sam nie wiem jakie wnioski wyciągnąć...okers 1.12.2011-20.05.2014 1866 tran EURUSD. Może jest błąd w ea ale wydaje mi się ok?
Modelowanie 24% .... Wnioski ? Ten test o niczym nie świadczy. Poczytaj o jakości modelowania w backtesterze.
Green
Obrazek
Obrazek

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Ale czego ty się spodziewałeś?
green7 pisze:Modelowanie 24% .... Wnioski ? Ten test o niczym nie świadczy. Poczytaj o jakości modelowania w backtesterze.
Wydaje mi się, że to ma akurat marginalne znaczenie w tym przypadku.

Po pierwsze wypadałoby odpalić to EA tak przynajmniej ze 100 razy i wyciągnąć średnią...
Druga rzecz to wspomniane procenty dot. sytuacji, gdzie spełnione są pewne założenia jak chociażby założenie, że próba jest nieskończona - wraz ze zwiększaniem próby rozkład powinien dążyć do tych wartości.
Trzecia rzecz to wydaje mi się, że tak obliczone prawdopodobieństwo jest tylko przybliżeniem i ma pewną wadę zakładającą m.in., że rozkład zmiany ceny jest jednostajny i stały w czasie - a tak raczej nie jest...

Przy odrobinie szczęścia, z takim systemem, na ograniczonej próbie, mogłeś mieć i 100% wygranych... Ale to o niczym by nie świadczyło.

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: oiro »

WojtexWay pisze:Wydaje mi się, że to ma akurat marginalne znaczenie w tym przypadku.
no właśnie też tak myślę
WojtexWay pisze:Po pierwsze wypadałoby odpalić to EA tak przynajmniej ze 100 razy i wyciągnąć średnią...

kwestia odpalenia jest bez znaczenia, w teście przeprowadzono ok 2tys trans. (tyle osób bierze udział w znaczących sondażach), uwzględniając odchylenie standardowe itd. nie ma możliwości aby różnica od wartościoczekiwanej byla 20%.
WojtexWay pisze:Druga rzecz to wspomniane procenty dot. sytuacji, gdzie spełnione są pewne założenia jak chociażby założenie, że próba jest nieskończona - wraz ze zwiększaniem próby rozkład powinien dążyć do tych wartości.
tak to oczywisty wniosek (uzasadnienie poniżej)
WojtexWay pisze:Trzecia rzecz to wydaje mi się, że tak obliczone prawdopodobieństwo jest tylko przybliżeniem i ma pewną wadę zakładającą m.in., że rozkład zmiany ceny jest jednostajny i stały w czasie - a tak raczej nie jest...
pełna zgoda, ale zajęcie pozycji jest losowane, zatem wynik powinien być również losowy (nawet gdyby rynek w 100% był jakąkolwiek funkcją)- jedynę coma wplyw na wynik to manipulacja SL i TP dla SL=TP jest 50% czyli wartość oczekiwana.
WojtexWay pisze:Przy odrobinie szczęścia, z takim systemem, na ograniczonej próbie, mogłeś mieć i 100% wygranych... Ale to o niczym by nie świadczyło.
to nie jest żaden system! przy SL=TP mamy 50% - losowo wchodzimy w pozycję, ja chcę zbadać /obliczyć jakie jest prawd. przy SL=x*TP. Macie pomysł jak inaczej to policzyć? lub widzicie błędy w ea? A jesli nie to jakie wyciagnąć wnioski?

Awatar użytkownika
silveRbull
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 480
Rejestracja: 18 kwie 2013, 12:14

Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: silveRbull »

Witam

Ale co to znaczy losowo...? Jeżeli masz na myśli wchodzenie byle gdzie to 50% skutecznosc jest mrzonka.... Tutaj chodzi o zupełnie inne podejscie - o kierunek ceny. Najlepiej prowadzić takie badania mechanicznie na wybicia ceny z konsolidacji gdzie ustawiasz zlecenia w przeciwnych kierunkach. Wtedy masz 50% szans a nie 50% skuteczność. To są dwie zupełnie inne sprawy.

Warto tutaj przypomnieć, ze czym wyższe R:R tym skutecznosc spada i analogicznie czym niższe R:R tym skutecznosc wzrasta ( np. scalping). Podobno 99% skutecznosc występuje przy TP 1 pips a SL 100 pips czyli R:R 1:100. Ale głowy sobie za to nie dam uciąć. Wspominam tylko o tym bo kiedyś sie tym tematem interesowałem i przy okazji obiło sie o uszy to i owo....

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 22 maja 2014, 02:02 przez silveRbull, łącznie zmieniany 1 raz.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: green7 »

oiro pisze:
WojtexWay pisze:Wydaje mi się, że to ma akurat marginalne znaczenie w tym przypadku.
no właśnie też tak myślę
To świadczy o tym, że nie macie bladego pojęcia o czym piszecie.
Testujesz EA gdzie TP masz ustawione na 2 pipsy. Na danych - sądząc po ilości słupków pewnie H1 lub jeszcze więcej.
Z jakością modelowania 24% ...
Przyjmij do wiadomości, że taki test nie jest wart funta kłaków. W skrócie: mt4 modeluje sztucznie ceny wewnątrz słupka, wyniki będą tym bardziej odbiegać od rzeczywistości im mniejsze masz TP/SL. Po prostu terminal nie ma danych by stwierdzić co się zdarzyło najpierw (tp czy sl) .
Druga sprawa: jakoś testu jest ważniejsza niż Ci się wydaje. Na podstawie czego uznałeś, że 24% to jakość wystarczająca ?
Trzecia sprawa spread 0.4 ? Powodzenia: gdzież taki spread chcesz dostać co ? Jeśli nawet to z prowizją większą niż te 0.4 A, że prowizji terminal w teście nie liczy to masz kolejną rzecz odrealniającą wyniki testu.

Ot takie małe "nieistotne" rzeczy .....
Green
Obrazek
Obrazek

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

green7 pisze:W skrócie: mt4 modeluje sztucznie ceny wewnątrz słupka, wyniki będą tym bardziej odbiegać od rzeczywistości im mniejsze masz TP/SL. Po prostu terminal nie ma danych by stwierdzić co się zdarzyło najpierw (tp czy sl) .
Druga sprawa: jakoś testu jest ważniejsza niż Ci się wydaje. Na podstawie czego uznałeś, że 24% to jakość wystarczająca ?
Trzecia sprawa spread 0.4 ? Powodzenia: gdzież taki spread chcesz dostać co ? Jeśli nawet to z prowizją większą niż te 0.4 A, że prowizji terminal w teście nie liczy to masz kolejną rzecz odrealniającą wyniki testu.

Ot takie małe "nieistotne" rzeczy .....
@green7 dla mnie to On może sobie samodzielnie symulować cenę - bo w tym teście nie o to chodziło... Nikt nie kwestionuje istotności jakości przeprowadzonego testu w stosunku do oceny danego EA.
Tak samo kwestia spreadu - nawet na początku @oiro napisał, że go pomija, więc chyba lepiej, że jest tak niski...
Nie odnosisz się do problemu tylko do jakiś, w tej chwili mało istotnych, kwestii technicznych. Myślisz, że lepsze modelowanie sprawi, że wynik będzie bliższy podanych przez Ciebie procentów i nigdy nie będzie tak odbiegać? Przecież to EA działa i tak losowo - równie dobrze może już teraz osiągnąć bardziej zbliżony wynik - kwestia kolejnego przeprowadzenia próby...
oiro pisze:
WojtexWay pisze:Po pierwsze wypadałoby odpalić to EA tak przynajmniej ze 100 razy i wyciągnąć średnią...
kwestia odpalenia jest bez znaczenia, w teście przeprowadzono ok 2tys trans. (tyle osób bierze udział w znaczących sondażach), uwzględniając odchylenie standardowe itd. nie ma możliwości aby różnica od wartościoczekiwanej byla 20%.
Że co?! Sondażach?! O_o
Ok, to od końca: skąd wniosek, że nie może? Szczególnie, że sam przedstawiłeś "dowód" (z przymrużeniem oka) że może...
Ile razy odpaliłeś to EA i jakie wyniki miałeś w innych próbach? Zawsze było odchylenie bliskie 20%?! Wysil się trochę i odpal przynajmniej z 10 razy i porównaj wyniki... I pobaw się różnymi wielkościami SL i TP (wypróbuj małe wielkości i duże). Może wnioski przyjdą same...
oiro pisze:pełna zgoda, ale zajęcie pozycji jest losowane, zatem wynik powinien być również losowy
No to masz losowy wynik, który wynosi 53%... W czym problem?


Natomiast co do kodu to szybko przestałem go analizować, bo mnie... zniechęcił. Czemu nie robisz enterów przed wstawieniem klamry otwierającej blok instrukcji "{", a klamry zamykającej "}" nie przyrównujesz w pionie do otwierającej?!
Natomiast pomijając kwestię, że można by ten kod napisać tak ze 2 razy krócej (np. można całkowicie pozbyć się zmiennej "gra" i części if-ów) to jeszcze np. funkcja MathSrand() powinna być wywołana tylko raz - np. w funkcji init(); - a nie tak jak u Ciebie co tick.

P.S.
Nie mam MT4 i nie odpalałem tego EA więc nie mam pojęcia jak działa i jak wyglądają inne wyniki. Moje wypowiedzi wynikają z moich osobistych przemyśleń!

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Prawdopodobieństwo, a SL i TP

Nieprzeczytany post autor: oiro »

silveRbull pisze:Ale co to znaczy losowo...? Jeżeli masz na myśli wchodzenie byle gdzie to 50% skutecznosc jest mrzonka.... Tutaj chodzi o zupełnie inne podejscie - o kierunek ceny. Najlepiej prowadzić takie badania mechanicznie na wybicia ceny z konsolidacji gdzie ustawiasz zlecenia w przeciwnych kierunkach. Wtedy masz 50% szans a nie 50% skuteczność. To są dwie zupełnie inne sprawy.
nie mrzonka bo takie są wyniki odpal to ea dla TP=SL. Losowo znaczy że wybór czy sprzedajemy czy kupujemy jest losowy, zatem zachowanie rynku tzn kierunki itd. są nieistotne, bo raz trafi raz nie. Mnie to nie interesuję. Mnie interesuję jakie jest prawd. jeśli od tak otworzę pozycję (sell/buy zucając moneta) z SL=3*TP i ten warunek chcę spr.a wynik to odchylenie od 50%.
silveRbull pisze:Podobno 99% skutecznosc występuje przy TP 1 pips a SL 100 pips czyli R:R 1:100
Zapuść ten ea a wlaśnie się przekonasz że nie i to własnie jest tematem tego postu. W twoim przykladzie zysk 1:100, a prawd !=99%
WojtexWay pisze:Testujesz EA gdzie TP masz ustawione na 2 pipsy
?? tu jest malutki błąd 2 -to mial być spreed, p=20 czyli różnica 60 pipsów

WojtexWay pisze:Przecież to EA działa i tak losowo - równie dobrze może już teraz osiągnąć bardziej zbliżony wynik - kwestia kolejnego przeprowadzenia próby...
Odpalanie ea jest bez znaczenia zrozum ok. 1800 prób wystarczy aby oszacować wartość do okolo +-2-5%. Ale odpaliłem 3 razy aby być pewny wyniki:
59.16%
57.88%
58.54%
róznice sa na poziomie 2%. Czyli ok 59%, a nie 75%.... Niestety nie bardzo umiem wyciągnąc wnioski dlaczego

ODPOWIEDZ