Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
JakubK
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 12 lip 2017, 17:03

Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy?

Nieprzeczytany post autor: JakubK »

Drodzy Użytkownicy,

Piszę na forum z prośbą o sugestie. Pomagam krewnemu, który trafił na nieuczciwego brokera Forex. Chodzi o odzyskanie wpłaconych pieniędzy z niezweryfikowanego konta krewnego na konto krewnego, z którego przyszły pieniądze.

Przedstawiciel firmy wprowadził krewnego w błąd. Dzwoniąc podał się za bank i oferował konto forex na platformie, która rzekomo należała do zaufanego banku. Krewny przelał pieniądze i otworzył konto przez internet. Firma działa legalnie. Zarejestrowana jest na Cyprze (jest na liście „Approved Institutions” od CySec), ma także swoje przedstawicielstwo w Polsce i dział telemarketingu.

O sprawie dowiedziałem się, gdy krewny poprosił mnie o pomoc w dokończeniu aktywacji konta. Poczytałem o rynku Forex i przekonałem go, że jest to Broker o wątpliwej reputacji i tak naprawdę zgodnie z regulaminem pieniądze mogą być wyprowadzone poza UE jeśli dokończy rejestrację. Wysłaliśmy firmie w ciągu 14 dni odstąpienie od umowy zawartej na odległość.

Zdecydowaliśmy, że nie prześlemy dokumentów potwierdzających tożsamość krewnego, aby firma nie mogła dysponować wpłaconymi pieniędzmi. Tym samym firma nie ma skanu dowodu, potwierdzenia przelewu czy skanu rachunku za prąd. (Więc de facto nawet rejestracja w ich serwisie jest nieważna.)

Zgodnie z regulaminem CySec, pod który podlega firma, przy wpłatach na niezweryfikowane konto, niepotwierdzone depozyty muszą być zwracane na konto z którego pierwotnie przyszły. Minęło już kilka miesięcy od tego zdarzenia wpłaty. Firma domaga się dosłania dokumentów i wydzwania, twierdzą, że bez nich nie da się oddać pieniędzy – co oczywiście jest próbą wyłudzenia dokumentów, które w procedurze zwrotu nie są potrzebne. Informacje sprawdzałem na podstawie regulaminów otrzymanych od CySec.

Firma nie uznała też prośby o cofnięcie przelewu, którą wystosowaliśmy w banku z którego wysłano pieniądze.

Co najlepiej teraz zrobić? Czy uruchomić procedurę reklamacji w cypryjskim CySec?

Czy iść na polską prokuraturę/ zgłaszać sprawę na policję / zawiadomić KNF?

Proszę o sugestie, każda porada będzie pomocna.

Pozdrawiam, Jakub

Awatar użytkownika
kogut79
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2017, 10:05

Re: Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy

Nieprzeczytany post autor: kogut79 »

Niestety coraz częściej trafiają się oszuści i trzeba być bardzo wyczulonym.
Czy stracił dużo pieniędzy - tak z czystej ciekawości?
Zawsze sprawdzam firmy, których działalność zarejestrowana jest na wyspach turystycznych.
Dlatego ja też dopiero zaczynam i czytam o brokerach, szukam potwierdzenia u innych osób
Ja bym poszedł na policję ale mówiąc szczerze nigdy nie byłem w takiej sytuacji
Sprawa jednak jest jasna - Twój kolega został oszukany.
Ludzie myślą, że ból zależy od siły kopniaka. Ale sekret nie w tym, jak mocno kopniesz, lecz gdzie

brg
Gaduła
Gaduła
Posty: 256
Rejestracja: 06 lut 2007, 18:58

Re: Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy

Nieprzeczytany post autor: brg »

Kolego kogut - jak czegoś nie wiesz to nie wydawaj wyroków. Sprawa nie jest wcale oczywista, a winnym jest w dużej mierze krewny, bo wpłata na niezweryfikowane konto to niestety głupota. Jedyne co mnie w tej historii dziwi to fakt, że regulowani brokerzy takie wpłaty akceptują.

Idąc dalej - Firma domaga się dosłania dokumentów i wydzwania, twierdzą, że bez nich nie da się oddać pieniędzy – co oczywiście jest próbą wyłudzenia dokumentów, które w procedurze zwrotu nie są potrzebne. Informacje sprawdzałem na podstawie regulaminów otrzymanych od CySec. Otóż, każdy broker przy zakładaniu rachunku wymaga od Ciebie dokumentów. Nawet w najbardziej egzotycznych krajach, gdzie otwierałem konta, chcieli dowód i potwierdzenie adresu zamieszkania. Nie ma to nic wspólnego z wyłudzaniem dokumentów. Brokerzy są zobowiązani do sprawdzenia danych swoich klientów ze względu na międzynarodowe prawa AML itd. Po prostu wyślijcie im te dokumenty i będzie po sprawie, pisanie na forum nic nie pomoże.

Alternatywnie, jeśli wpłata była robiona kartą, zróbcie chargeback.

edit: jakbyś miał jeszcze jakieś wątpliwości, wyguglałem wymagania Cysec odnośnie dokumentów, przeczytaj sobie:

http://www.cysec.gov.cy/CMSPages/GetFil ... ec580eac1e

Puszkin
Gaduła
Gaduła
Posty: 138
Rejestracja: 07 gru 2009, 09:53

Re: Niepotwierdzone konto forex. Jak uzyskać zwrot pieniędzy

Nieprzeczytany post autor: Puszkin »

Nie powinno przejść zlecenie przelewu na niezweryfikowane konto u brokera. Jednak z doświadczenia wiem, że prześle Pan pieniądze na dowolne konto do dowolnej osoby lub instytucji państwowej lub prywatnej jak jest prawidłowo wpisany nr. konta. Najczęściej nikt nie weryfikuje kto i z jakiego tytułu przelewa. Tytułem przelewu mogą być wpisane dowolne bzdury. I tak najczęściej (najczęściej oczywiście) przejdzie przelew.
Ale jak już przeszło to niestety ale trzeba przesłać dokumenty bo broker nie odeśle kasy na konto które jest niezweryfikowane. Wiem, że to jest dziwne ale tak to działa. Nie może zgodnie z przepisami!
Z mojego doświadczenia wiem, że praktycznie nie da się wykorzystać tych dokumentów do zrobienia jakiegoś przewału. Brokerzy nawet najgorsi nie zajmują się taką działalnością dodatkową.
Dlatego radzę zweryfikować konto i odebrać kasę. Im szybciej tym lepiej.
Kolega brg ma całkowitą rację.

ODPOWIEDZ