"Łapacz trendów"

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Robiwan
Gaduła
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: 18 wrz 2012, 22:10

Re: "Łapacz trendów"

Nieprzeczytany post autor: Robiwan »

Jeszcze o średnich: przypomniała mi się rozmowa nt. średnich kroczących - znajomy z ogniem w oczach wpadł kiedyś do mnie i pokazał mi swoje odkrycie - "święta" ema13 oraz smoothed13. Udowadniał, że ich wzajemne przecięcia to niesamowite wejścia, itd. Pisząc szczerze, do czasu tej rozmowy nigdy wcześniej żadnych innych średnich oprócz ema nie używałem.
Następnego dnia wysłałem koledze maila: stary, Twoja smoothed13 to ema26, czyli podwojona ema13. Czyli wracamy do podstaw.

Czytając niektóre wpisy mam miejscami wrażenie, że przykładamy jakiś szczególny rodzaj magii do średnich. Średnie to... średnie. Najważniejsze, aby nie doszukiwać się jakiś szczególnych ich znaczeń. Na jednych parach i to przez jakiś okres działają jedne ustawienia, na drugich inne.
Wymienię kilka "technik", które można wykorzystać:
- gra na trzy średnie (np. 50/100/200 - każda następna dwukrotnie większa),
- gra na pięć średnich - taki wachlarz (np. 13/25/50/100/200),
- gra na ciąg fibo (3/5/8/13/21/34/89/144/233 - to stąd pochodzą "magiczne średnie Nial'a"),
- gra na średnie MACD (12/26 i np. 52, 104, 208) - tutaj zastanówmy się, czy warto grać na jakieś wydumane średnie czy może na takie, które znaczna większość po prostu wykorzystuje?).
Ustawienia ichimoku to 9/26/52 - wygląda znajomo?
Ustawienia Alligatora to 13/8/5 z shiftem 8/5/3 - czyli poruszamy się po fibo.

Załączam trzy wskaźniki - dwa z tych, co kolorują świeczki i jeden w odniesieniu do mojego wcześniejszego wpisu):
- ema chart bars.mq4 (zmienia kolor świeczki w zależności od tego, czy cena zamknięcia jest powyżej/poniżej średniej),
- rsi chart bars.mq4 (podobnie, ale dla rsi - tutaj można pokombinować tak, aby kolorował tylko np. powyżej 70 bądź poniżej 30),
- MA_Shift_Crossover_Alert.mq4 (ten wskaźnik pozwala ustawić alert na przecięciu średnich z uwzględnieniem shiftu, czyli przesunięcia czy też zsunięcia, jak kto woli).

Jako, że wątek jest o "łapaczu trendów" podaję link do bardzo zbliżonego systemu:
http://www.forextrader.pl/portal/2013/0 ... alpowaniu/

Pozdr. R.

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: "Łapacz trendów"

Nieprzeczytany post autor: meylo »

Moim zdaniem jest tak, że wskaźniki, systemy, średnie itd. mogą naprawdę działać wszystkie.Trzeba się ich tylko nauczyć używać według siebie.Jeśli komuś pasuje stochastic z ustawieniem 8/3/21 (teraz wymyśliłem dla przykładu :) ) i na tym zarabia to znaczy, że to działa.I nic na siłę, "bo mi kolega powiedział", albo "ktoś tym wskaźnikiem zarobił dużo pieniędzy".Trading to bardzo indywidualna dyscyplina.I super :)
Powodzenia
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

Adrianoforex
Maniak
Maniak
Posty: 1818
Rejestracja: 09 sty 2013, 14:20

Re: "Łapacz trendów"

Nieprzeczytany post autor: Adrianoforex »

Robiwan świetne podejście. Zgłosiłem do wyróżnienia zobaczyy co z tego nwyjdzie. Co do średnich. i z nimi wychodzi i to jest najważniejsze. Stocha jeśli wykorzystuję to głónie w okresach konsolidacji ale zupełnie inne ustawienie. :D Pozdrawia i idę popływać w morzu.
http://www.forexfactory.com/adrianoforex?__r=4502#79

Jak z 10.000 zł zrobić 50.000 zł w ciągu 12 miesięcy. Troszkę forex, troszkę giełda wszystko w ramach jednego konta. Start 2.01.2015 r.

Robiwan
Gaduła
Gaduła
Posty: 109
Rejestracja: 18 wrz 2012, 22:10

Re: "Łapacz trendów"

Nieprzeczytany post autor: Robiwan »

Dzięki za pochwałę.
Przeżywam właśnie okres zainteresowania histogramami. Układam je pod wykresem i szukam zyskownych kombinacji, szukam "na oko" - cofam się o jakiś okres i przesuwając powoli wykres, zapamiętuję układ, stop, potencjał ruchu, prawdopodobieństwo i takie tam. Najważniejsze, to aby przesuwając wykres, zadawać sobie pytanie, co bym zrobił przy takim bądź innym układzie - unikam wtedy pracy na "znanej" historii. Trochę to żmudne, ale co tam. Kolejna traderowa sobota i niedziela.
Muszę napisać, że nie sprawdziło się u mnie mtf - przykładowo, grając na m1 z podglądem na m5 bądź m30 (na tym samym wykresie). Powód? - z reguły większość wskaźników bazuje na zamknięciu świecy - na tf m1 w ciągu minuty może się zdarzyć, że cena będzie nawet kilka razy mijać cenę otwarcia i zmieniać tym samym kolor na histogramie (nie wiem, czy to jest repaint czy nie), stąd bezpieczniej jest nie brać pod uwagę wpływu budującej się świeczki na histogram, co jest niezmiernie trudne. Jeśli na m1 ma się włączony podgląd z m5 bądź wyżej, to można wejść zgodnie z trendem na m1 a trend na m5 może właśnie wygasać, co objawi się na histogramie zmianą koloru.
Zresztą, zainteresowanie histogramami wzięło się z innego powodu - dążąc do ograniczenia stopni swobody, jest to dla wygodne podejście. Nad histo mam czysty wykres ceny, odpowiednio skonfigurowany histo (max. trzy wskaźniki, co daje już cztery stopnie swobody) sprawia, że pojawia się taki oto schemat myślowy: jest spodziewana "koniunkcja" na histogramach :), wzrok wędruje na zachowanie się ceny i decyzja oparta o wcześniejsze badania zachowania się ceny w takich układach na historii. Trwa to znacznie szybciej, niż uwzględnienie jeszcze ceny względem np. średnich/średniej. Na razie skupiam się tylko na eur jpy i to raczej w okresie jednej świeczki czterogodzinnej - od 7.00 do 11.00 naszego czasu. Scalper ze mnie raczej jeszcze kiepski, ale widzę w tym potencjał :).
Pozdr. R.

Adrianoforex
Maniak
Maniak
Posty: 1818
Rejestracja: 09 sty 2013, 14:20

Re: "Łapacz trendów"

Nieprzeczytany post autor: Adrianoforex »

Jak dla nie najważniejsze jest to, aby kazdy wyrobił sobie własne, zindywidualizowane podejście do rynku walutowego, surowcowego. Efekt dźwigni finansowej, charakterystyka rynku czynią go trudnym, ale nie niemożłiwym do okiełżnania. Znam już sporo osób, które regularnie zarabiają. Jednak, aby efekt był taki jak wielu oczekuje to po prostu trzeba się ty zająć i potraktować to jako pracę.

A to czy ktoś będzie zarabiał przy pomocy PA, średnich, etc nie ma już znaczenia.
http://www.forexfactory.com/adrianoforex?__r=4502#79

Jak z 10.000 zł zrobić 50.000 zł w ciągu 12 miesięcy. Troszkę forex, troszkę giełda wszystko w ramach jednego konta. Start 2.01.2015 r.

ODPOWIEDZ