Kontrakt Futures a Forward

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Niviti
Gaduła
Gaduła
Posty: 93
Rejestracja: 15 cze 2014, 13:16

Kontrakt Futures a Forward

Nieprzeczytany post autor: Niviti »

Witam, jestem nowy w temacie, dlatego mam pytanie czy ktoś mógłby mi wyjaśnić w prosty sposób czym różni się kontrakt Forward od Futures ? i czy pozycje jakie zawieramy podczas gry na Forex należą do tej kategorii ?

Awatar użytkownika
Grzegorz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2004, 08:19

Re: Kontrakt Futures a Forward

Nieprzeczytany post autor: Grzegorz »

Futures jest unormowany szczegółowymi przepisami i ustandaryzowany. Forward nie jest. Nie jest również bezpośrednio w obrocie giełdowym, tylko występuje pomiędzy podmiotami. Z założenie fut jest bezpieczniejszy, niż fwd. Prościej się chyba nie da wyjaśnić.

W przypadku foreksu masz tzw. CFD, czyli na różnice kursowe i bezterminowe. To jeszcze inny rodzaj derywatów. Tak naprawdę to tylko Twoja umowa z brokerem i nigdzie to zlecenie nie idzie u takiego zwykłego.

Niviti
Gaduła
Gaduła
Posty: 93
Rejestracja: 15 cze 2014, 13:16

Re: Kontrakt Futures a Forward

Nieprzeczytany post autor: Niviti »

Dzięki za wyjaśnienie, teraz już rozumiem, po prostu nie mogłem tego ogarnąć z tych podręcznikowych formułek

Arturro
Gaduła
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 26 lip 2010, 16:08

Re: Kontrakt Futures a Forward

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

Może dla potomnych ja coś dorzucę :)

Forward - w 90% dochodzi do wymiany dóbr ( element bazowy np. waluta, surowce) pomiędzy firmami. Służy bardziej do zabezpieczenia się przeciwko wahaniom kursowym i potocznym zamrożeniu konkretnej ceny. Np. Dzisiaj miedź kosztuje 100 zł i na taką cenę wystawia się kontrakt i gdy cena skoczy np. do 120 zł to my ciągle mamy ją po 100 zł przy odbiorze.

Futures - rozliczany jest w czasie rzeczywistym. Czyli widzisz z każdą minutą rekcję na Twoim rachunku brokerskim. Często wybierany przez spekulantów, ponieważ bardzo rzadko dochodzi do wymiany. ( kontrakty są zamykane przed datą terminu rozliczenia ). Można też grać na krótko. Może służyć do zabezpieczenia przed wahaniom cen, a może także być wykorzystywany do osiągania zysków.

Aczkolwiek moim zdaniem jak ktoś zabezpieczeniem wahań na rynku lepsza byłaby strategia opcyjna. Przynajmniej nie ma takich dużych potencjałów strat.

-- Dodano: śr 01-10-2014, 10:09 --

Może dla potomnych ja coś dorzucę :)

Forward - w 90% dochodzi do wymiany dóbr ( element bazowy np. waluta, surowce) pomiędzy firmami. Służy bardziej do zabezpieczenia się przeciwko wahaniom kursowym i potocznym zamrożeniu konkretnej ceny. Np. Dzisiaj miedź kosztuje 100 zł i na taką cenę wystawia się kontrakt i gdy cena skoczy np. do 120 zł to my ciągle mamy ją po 100 zł przy odbiorze.

Futures - rozliczany jest w czasie rzeczywistym. Czyli widzisz z każdą minutą rekcję na Twoim rachunku brokerskim. Często wybierany przez spekulantów, ponieważ bardzo rzadko dochodzi do wymiany. ( kontrakty są zamykane przed datą terminu rozliczenia ). Można też grać na krótko. Może służyć do zabezpieczenia przed wahaniom cen, a może także być wykorzystywany do osiągania zysków.

Aczkolwiek moim zdaniem jak ktoś zabezpieczeniem wahań na rynku lepsza byłaby strategia opcyjna. Przynajmniej nie ma takich dużych potencjałów strat.
"Choise, the problem is choise"

ODPOWIEDZ