"KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: green7 »

raposo pisze:Jeśli taki scenariusz się ziści to albo ograniczą lewar tylko polskim klientom albo nie będą mogli ich akceptować.
Ewentualnie jeszcze:
- będą od nas wymagać byśmy określili się jako profesjonalista

- będziemy mieli martwe prawo - zagraniczne firmy nie będą się przejmować ograniczeniami KNF'u. Zwłaszcza jeśli ten nie będzie z nimi walczył (np. wydając ostrzeżenia). A jeśli KNF walki nie podejmie - to całe to zamieszanie "z ochroną" inwestorów zupełnie traci sens.

- albo firmy coś wymyślą prawnie. Pewnie jakiś odpowiedni przepis w UE się znajdzie. Nie mam pojęcia co w sytuacji kiedy nasza prawo finansowe narzuca warunki niezgodne z prawem gdzie firma ma zarejestrowaną siedzibę. Co wtedy, co ze swobodą przepływu kapitału, działalności gospodarczej itd.....
raposo pisze:Tyle, że firmy inwestycyjne podzielone są w KNF na dwie grupy. Takie, które fizycznie prowadzą tu działalność i mają oddział/siedzibę oraz takie, które tylko przyjmują klientów z PL.
Ale to nie ma znaczenia. Ten podział jest widoczny w ustawie - ale niezależnie czy firma ma oddział czy nie to i tak w świetle ustawy firmą inwestycyjną jest i prowadzi działalność na naszym terytorium. Czyli ograniczenia dźwigni ją obowiązują ...
Green
Obrazek
Obrazek

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

Broker wprowadzi bonus nie wyplacalny 100 % dla tego co bedzie chcial albo lepiej i juz lewar wyniesie 1:100 i po problemie.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: green7 »

ADASKO2012 pisze:Broker wprowadzi bonus nie wyplacalny 100 % dla tego co bedzie chcial albo lepiej i juz lewar wyniesie 1:100 i po problemie.
Heh - dokładnie. Jak widać dla chcącego sposób się znajdzie.
Green
Obrazek
Obrazek

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

ADASKO2012 pisze:Broker wprowadzi bonus nie wyplacalny 100 % dla tego co bedzie chcial albo lepiej i juz lewar wyniesie 1:100 i po problemie.
Ojoj, niewypłacalny oczywiście.

TxT
Gaduła
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: 23 paź 2014, 20:01

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: TxT »

Sprawa leży w senacie - jeszcze jest możliwość, że odrzucą tą dźwignię

Awatar użytkownika
Głupol
Gaduła
Gaduła
Posty: 114
Rejestracja: 31 maja 2013, 08:38

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: Głupol »

Oby tylko jeszcze nie zaostrzyli , tak jak to tu na tym forum podsuwa sie pomysły ..... zabronić rejestracji u zagranicznych brokerów , tak na przykład i już , oczywiście , byłby to zaścianek europy , gdzie wolność i demokracja , moja kasa i moja strata a jednak , choć z drugiej strony aż nie moge sobie wyobrazić jak takie popierdzielone prawo godzace totalnie w swobodę dysponowania swoją kasą przeszło w takim wolnosciowym kraju jak USA ..... nie dość ,że nie wolno im grać w poza stanami , ograniczona dzwignia ...... porąbana zasada , ,że nie otwieramy pozycji przeciwstawnych ....pomijam dywagacje jakich tu nie brakuje na temat celowosci grania takich pozycji , ale liczy sie fakt , że chcialbym , ale nie mogę , bo prawo niby w mojej ochronie mi zabrania....... TAK WIEC OBY NIE BYŁO GORZEJ .

TxT
Gaduła
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: 23 paź 2014, 20:01

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: TxT »

Głupol pisze:Oby tylko jeszcze nie zaostrzyli , tak jak to tu na tym forum podsuwa sie pomysły ..... zabronić rejestracji u zagranicznych brokerów
Nie mogą tego zabronić bo jesteśmy w UE. Pewnie chcieliby dac mniejszy lewar dla obywateli ale też nie mogą właśnie ze względu na unię.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: green7 »

TxT pisze: Nie mogą tego zabronić bo jesteśmy w UE. Pewnie chcieliby dac mniejszy lewar dla obywateli ale też nie mogą właśnie ze względu na unię.
Chyba nie czytałeś o czym tu piszemy. Mniejszy lewar został w sejmie już przegłosowany.
Green
Obrazek
Obrazek

TxT
Gaduła
Gaduła
Posty: 141
Rejestracja: 23 paź 2014, 20:01

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: TxT »

Green7 może nieprecyzyjnie się wyraziłem a Ty nieprecyzyjnie przeczytałeś ;)

1. Lewar jest przegłosowany w sejmie ale musi być przegłosowany również w senacie gdzie trafił w tym momencie i czeka na głosowanie.
2. Lewar 1:50 dotyczy tylko polskich broków, a nie polskich obywateli czyli inwestując za granicą z większą dźwignią nie grozi Ci żaden negatywny skutek prawny.
3. Myślę, że ustawodawca (jakaś babka z PO i KNF) chcieliby ograniczyć dźwignię dla wszystkich obywateli, ale nie mogą tego zrobić bo UE ich ogranicza więc czepili się tylko instytucji (to zrobić mogą).
4. Zgodnie z rozporządzeniem ministra aby być inwestorem profesjonalnym muszą być spełnione pewne warunki co do wykonanego obrotu więc akurat z tego sposobu polskie biura nie będą mogły skorzystać obchodząc ustawę o obrocie.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: "KNF chce ograniczyć dźwignię do 1:50"

Nieprzeczytany post autor: green7 »

TxT pisze:Green7 może nieprecyzyjnie się wyraziłem a Ty nieprecyzyjnie przeczytałeś ;)
No może :)
TxT pisze:1. Lewar jest przegłosowany w sejmie ale musi być przegłosowany również w senacie gdzie trafił w tym momencie i czeka na głosowanie.
Naprawdę wierzysz, że nie przejdzie to w senacie ? Ja bym na to raczej nie liczył (a już na pewno nie z powodu dźwigni).
TxT pisze: 2. Lewar 1:50 dotyczy tylko polskich broków, a nie polskich obywateli czyli inwestując za granicą z większą dźwignią nie grozi Ci żaden negatywny skutek prawny.
Inwestując za granicą zgoda. Ale patrz co napisałem wyżej: brokerzy z UE działają w PL na zasadzie notyfikacji, i ich jak wynika z tekstu ustawy zmiana również będzie dotyczyć.
TxT pisze: 3. Myślę, że ustawodawca (jakaś babka z PO i KNF) chcieliby ograniczyć dźwignię dla wszystkich obywateli, ale nie mogą tego zrobić bo UE ich ogranicza więc czepili się tylko instytucji (to zrobić mogą).
Jak instytucji ... instytucjom to właśnie pozostawiono furtkę. Bo instytucje traktowane są jako inwestor profesjonalny więc mogą mieć dowolną dźwignię ...
TxT pisze: 4. Zgodnie z rozporządzeniem ministra aby być inwestorem profesjonalnym muszą być spełnione pewne warunki co do wykonanego obrotu
A tego to nie słyszałem. Zapodaj to rozporządzenie. Z ustawy nic takiego nie wynika by dało się rozporządzeniem ustalać kto jest klientem profesjonalnym a kto nie.
Chyba Ci się pomyliło z ustawą, która mówi, że przedsiębiorca z odpowiednim kapitałem własnym lub obrotem uznawany jest za klienta profesjonalnego.
Green
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ