Jak stać się dobrym traderem

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Gregi85
Gaduła
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: 17 sie 2013, 13:25

Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: Gregi85 »

Witam, pytanie takie jak w temacie: Jak stać się dobrym traderem? Co wy robicie aby doskonalić swoje umiejętności. Ja inwestuje (czyli praktyka) i czytam książki aby poszerzać wiedzę, ale czuje, że to jest zdecydowanie za mało. Czy robicie jakieś codzienne analizy?

Pytam gdyż po dwóch latach inwestowania i nauki stanąłem w martwym punkcie i nie wiem co zrobić, chciałbym się jakoś rozwijać w tym kierunku lecz nie wiem czego się złapać.

Awatar użytkownika
mosek
Gaduła
Gaduła
Posty: 107
Rejestracja: 12 lut 2012, 21:13

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: mosek »

Pytanie tylko co oznacza dobry trader? Ile zarabia dobry trader - 5,10,15,20, czy 45 procent miesięcznie a może rocznie? Czy ucina straty czy czeka na stop lossa? Pytań może być jeszcze dużo. Wg Ciebie to jak powinien wyglądać dobry trader?
'Chwytamy trend za jaja i wykręcamy tak, że się zesra pipsami. Nasz plan to trzymać się planu. Przejdziemy przez sesję jak gówno przez rurę.'

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Gregi85 pisze:lecz nie wiem czego się złapać.
Tonący brzytwy się łapie ;-)
Gregi85 pisze:Witam, pytanie takie jak w temacie: Jak stać się dobrym traderem? Co wy robicie aby doskonalić swoje umiejętności. Ja inwestuje (czyli praktyka) i czytam książki aby poszerzać wiedzę, ale czuje, że to jest zdecydowanie za mało. Czy robicie jakieś codzienne analizy?

Pytam gdyż po dwóch latach inwestowania i nauki stanąłem w martwym punkcie i nie wiem co zrobić, chciałbym się jakoś rozwijać w tym kierunku lecz nie wiem czego się złapać.
"Inwestowanie" (spekulowanie) to nie jest dziedzina, którą da się nauczyć (no, może w niewielkim stopniu). Tutaj albo masz farta albo pecha. Albo znajdziesz system albo nie. System będzie działał długo albo krótko itd...
Jakie książki przeczytałeś i co one Ci dały? Jaką praktyczną wiedzę zdobyłeś?
Gregi85 pisze:chciałbym się jakoś rozwijać w tym kierunku
Co to znaczy "rozwijać w tym kierunku"? Czyli co? Okiełznać kolejne niedziałające wskaźniki, zapamiętać więcej "mądrych" cytatów jakiś finansowych guru, poznać najdziwniejsze teorie, które z praktyką mają niewiele wspólnego...

Jedyne co możesz zrobić to zwiększyć swoje umiejętności analityczne - a tu się kłania głównie matematyka (ew. podstawy ekonomii).
Przydaje się również umiejętność programowania - szczególnie jak zamierzasz podejmować decyzje inwestycyjne analizując wykres a nie sytuację ekonomiczną.
Wszystko inne możesz wywalić do kosza...

Gregi85
Gaduła
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: 17 sie 2013, 13:25

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: Gregi85 »

mosek pisze:Pytanie tylko co oznacza dobry trader?
Dobre pytanie :) podejrzewam, że każdy z nas ma swoją wizje skutecznego tradera, dla mnie skuteczny trader to osoba, która jest wstanie pomnożyć swój kapitał przynajmniej o 5 - 15% miesięcznie.

Co do postu "WojtexWay" O książkach się nie będę rozpisywał bo była ich cała masa ale głównie dotyczyły analizy technicznej i dużo też poświęciłem świecą japońskim, co mi one dały? odpowiem raczej co mi one nie dały, a nie dały mi tych 5 - 15 % miesięcznie :) Oczywiście w porównaniu do mojego stanu wiedzy z przed dwóch lat do znacznie się ona zwiększyła, lecz co mi z niej jak nie mogę jej wykorzystać :(

Pisząc, że chciałbym rozwijać się w tym kierunku mam namyśli osiągnięcie poziomu, który pozwoli mi zapewnić finansowe poczucie bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny.

Z ekonomią nie mam problemów, jednak inwestując na zasadzie daytreydingu analiza makroekonomiczna nie wiele mi pomoże. Co masz na myśli pisząc żeby zwiększyć swoje umiejętności analityczne?

Awatar użytkownika
Jones
Maniak
Maniak
Posty: 1855
Rejestracja: 12 maja 2013, 19:27

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: Jones »

co do pytania to mysle że nie ma jednoznacznej odpowiedzi
co trader to rózna osobowość i może potrzebować dopracowania innych rzeczy
ale jedno jest pewne potrzeba jest praktyka i doświadczenie 2 lata to nie jest dużo chyba potrzeba jeszcze dwa ?
tu nie można iść na skróty
hej
Pamiętaj, że twoim celem jest grać dobrze, a nie grać często. Alexander Elder
http://www.forexfactory.com/jones_pl
https://www.myfxbook.com/members/Jones

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

Jones pisze:co do pytania to mysle że nie ma jednoznacznej odpowiedzi
co trader to rózna osobowość i może potrzebować dopracowania innych rzeczy
ale jedno jest pewne potrzeba jest praktyka i doświadczenie 2 lata to nie jest dużo chyba potrzeba jeszcze dwa ?
tu nie można iść na skróty
hej
A potem jeszcze cztery i....mozna zaczynać od nowa. :D

Gregi85
Gaduła
Gaduła
Posty: 105
Rejestracja: 17 sie 2013, 13:25

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: Gregi85 »

A nie uważacie, że wszyscy którzy odnoszą jakieś sukcesy, nie tylko w treidingu po prostu nie udzielają się na forach bo w końcu nie w ich interesie jest zdradzać pewne tajniki? Oczywiście nie mam tu na myśli, żadnych teorii spiskowych lecz trudno mi uwierzyć, że nikt nie odnosi sukcesów na giełdzie, rynku walutowym itp. Czy zgodzicie się ze mną, że pewnych rzeczy po prostu się nie mówi?

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Gregi85 pisze:Co do postu "WojtexWay" O książkach się nie będę rozpisywał bo była ich cała masa ale głównie dotyczyły analizy technicznej i dużo też poświęciłem świecą japońskim, co mi one dały? odpowiem raczej co mi one nie dały, a nie dały mi tych 5 - 15 % miesięcznie :)
A jak czytałeś te książki to próbowałeś chociaż zrozumieć co jest w nich napisane? Analizowałeś podane tam wskaźniki/teorię? Zastanawiałeś się nad tym trochę? Czy tylko bezmyślnie wchłaniałeś to co tam pisali?

Jak to ktoś ładnie kiedyś powiedział: "jeśli chcesz zarobić na AT to napisz o niej książkę - na pewno dobrze się sprzeda".

Swoją drogą to i tak nic nie przebije zwalania porażek na psychikę :D. Może przeczytaj jeszcze kilka książek o psychologii ;-) Psychologia rulez!
Gregi85 pisze:Oczywiście w porównaniu do mojego stanu wiedzy z przed dwóch lat do znacznie się ona zwiększyła, lecz co mi z niej jak nie mogę jej wykorzystać :(
Zacznij się uczyć od dzisiaj nazw wszystkich gatunków ptaków. Po roku Twoja wiedza niewątpliwie również będzie większa, pytanie tylko co z tego?
Gregi85 pisze:Pisząc, że chciałbym rozwijać się w tym kierunku mam namyśli osiągnięcie poziomu, który pozwoli mi zapewnić finansowe poczucie bezpieczeństwa dla siebie i swojej rodziny
To zmień kierunek zainteresowań. Jak sama nazwa wskazuje gra na giełdzie/rynkach finansowych to gra i tak powinieneś ją traktować. Tutaj możesz wygrać (lub przegrać) a nie zarobić na życie... Zacznij może grać w lotto - tam przynajmniej nie trzeba myśleć...
Gregi85 pisze:Z ekonomią nie mam problemów
Jakbyś nie miał problemów z ekonomią to byś omijał rynki finansowe szerokim łukiem...
Gregi85 pisze:jednak inwestując na zasadzie daytreydingu analiza makroekonomiczna nie wiele mi pomoże.
Obawiam się, że Tobie to już nic nie pomoże ;-).
Gregi85 pisze:Co masz na myśli pisząc żeby zwiększyć swoje umiejętności analityczne?
Zainteresuj się pojęciem data-mining. Tak ogólnie to jest to zestaw narzędzi (algorytmów) służących do analizowania danych w zakresie znajdowania w nich pewnych wzorców, zależności etc.

Niestety ta dziedzina wymaga nie tylko zdobycia odpowiedniej wiedzy ale również (a może przede wszystkim) zrozumienia jej a także wymaga poświęcenia sporej ilości czasu na prowadzenie badań i wyciągania z nich wniosków...
Gregi85 pisze:A nie uważacie, że wszyscy którzy odnoszą jakieś sukcesy, nie tylko w treidingu po prostu nie udzielają się na forach bo w końcu nie w ich interesie jest zdradzać pewne tajniki? Oczywiście nie mam tu na myśli, żadnych teorii spiskowych lecz trudno mi uwierzyć, że nikt nie odnosi sukcesów na giełdzie, rynku walutowym itp. Czy zgodzicie się ze mną, że pewnych rzeczy po prostu się nie mówi?
Ty tak na poważnie? ;-(

Awatar użytkownika
meylo
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1220
Rejestracja: 15 sie 2011, 21:01

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: meylo »

W tradingu nie ma żadnych tajników.
Znajdź swój własny sposób na handel a później stań się w tym dobry.Wtedy będziesz dobrym traderem.
Zrób sobie taki eksperyment : napisz na kartce DOBRY TRADER a później dopisz jakie cechy powinien posiadać, jakie cele krótko i długoterminowe osiągać, jeśli oczywiście uznasz to za istotne.To ma być Twoja wizja.Kiedy już zakończysz cały opis (nie ograniczaj się, pisz wszystko co wymyślisz) wtedy przejdź do kolejnego etapu, czyli planu co powinieneś zrobić by stać się takim człowiekiem.To takie działanie od tyłu ale działa.
Jeśli chcesz pojechać na zakupy do Tesco robisz to samo.Wybierasz sklep, tworzysz listę zakupów, wybierasz sposób dotarcia do sklepu i jego czas.
Mówiąc krótko robisz plan.Następnie wcielasz go w życie.Zacznij od marzenia i planu.To działa.Powodzenia :)
Swing Trading in Two Sentences :
In uptrending markets, buy weakness as it returns to strength.
In downtrending markets, sell strength as it returns to weakness.

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1262
Rejestracja: 07 kwie 2006, 14:45

Re: Jak stać się dobrym traderem

Nieprzeczytany post autor: jasonbourne »

Gregi85 pisze: Czy zgodzicie się ze mną, że pewnych rzeczy po prostu się nie mówi?
To nie jest kwestia mówienia. To jest kwestia zrozumienia. A w praktyce, na tym forum szczególnie, rozmowa wygląda, no nie oszukujmy się, jak przysłowiowe "rzucanie pereł przed wieprze".

Jeżeli stoisz w miejscu, polecam naukę psychologii inwestowania. Wtedy zrozumiesz o co naprawdę chodzi w inwestowaniu.

Albo i nie zrozumiesz. :p
meylo pisze:W tradingu nie ma żadnych tajników.
Oczywiście że nie ma żadnych tajemnic. Z drugiej strony, jak ktoś pracuje nad jakimś systemem np. dwa lata, być może nawet odkrył jakieś własne, autorskie formacje, nieopisane w żadnej książce, to jakoś nietrudno zrozumieć, że nie trąbi o tym na forach internetowych, gdzie w większości przypadków można spotkać no właśnie te przysłowiowe "wieprze", co nie tylko nie umieją same nic wymyślić, a jeszcze wszystko krytykują w chamski, prymitywny sposób.
Zapraszam do czytania moich artykułów "Jak zarabiać co najmniej 100% rocznie na rynku Forex" na portalu Comparic.pl

ODPOWIEDZ