Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
ZomG
Gaduła
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: 20 sie 2013, 13:26

Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: ZomG »

Cześć.

Zainteresowałem się ostatnio tym, jak takie fundusze/konta działają i powstają. Generalnie chodzi mi o wszelkie formy obracania cudzymi pieniędzmi na rynkach finansowych (a innych form niż te dwie nie znam :) ). Z tego, co wiem, w Polsce jest to całkowicie zabronione bez licencji Doradcy Inwestycyjnego, ostatnio wyczytałem gdzieś, że nawet dla DI fundusze oparte na walutach są zakazane. Podobnie konta PAMM, zakazane. Prawda to?
Jak w takiej sytuacji zinterpretować to: https://www.dukascopy.com/swiss/pl/fore ... ent/asset/ ? Brokerzy oferują PAMM, ale w gestii zainteresowanych leży sprawdzenie, czy to legalne w ich kraju? Czy jednak jest to możliwe dla obywateli Polski? A może nie wolno tylko poprzez polskich brokerów?

Co do funduszy hedge - co powinien zrobić Jan Kowalski, żeby otworzyć taki fundusz (pytam teoretycznie, bo to ciekawe, nie z myślą o sobie - uprzedzając uwagi w stylu „zejdź na ziemię i wracaj do zbierania ziemniaków”)? Gdzie może to zrobić (pomijam koszty, bo te są pewnie znaczące)?
Albo czy może pracować w zagranicznym funduszu bez DI? Mieszkając za granicą pewnie tak. A mieszkając w Polsce?
Kolejne pytanie - znalazłem, że takie fundusze pobierają 1,5-2% opłaty wstępnej i ok. 20% wypracowanego zysku. Może ktoś się orientuje, czy to powszechnie przyjęte stawki, czy też toczy się tu wojna cenowa i oferowane są też niższe stawki?
Szukałem, jakie są najlepsze stopy zwrotu funduszy hedge. Nie powalają, np. http://www.zerohedge.com/sites/default/ ... %20HFs.jpg . Orientujecie się, jak wypadają na tym tle konta PAMM? Oczywiście, PAMMy są wieeeelokrotnie mniejsze, więc pewnie trochę łatwiej, ale czy dysproporcja nie jest zbyt duża (nie znam dokładnych wyników kont PAMM, ale wiem, że często idą w setki %)?
I jeszcze jedno - czy uważacie, że większa dźwignia forex niż np. futures czy akcji, gdzie dźwigni brak, powinna sprawiać, że fundusze działające na tym rynku uzyskują lepsze wyniki? Np. czy lepszy jest zarządzający, który na rynku akcji osiągnął 20%, czy zarządzający, który na forexie osiągnął 40%, ale miał dźwignię 1:100?

Wiem, że niektóre pytania są dość ogólne, na niektóre pewnie znalazłbym odpowiedzi po intensywnych googloposzukiwaniach, ale jednak wierzę w mądrość i chęć dzielenia się wiedzą (niektórych ;) ) forumowiczów. Poza tym tylko tu może powstać jakaś dyskusja. Jeśli więc wiecie coś nt. kont PAMM lub funduszy hedgingowych albo jeśli też chcielibyście się czegoś o nich dowiedzieć, piszcie śmiało!

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ZomG pisze: Jak w takiej sytuacji zinterpretować to: https://www.dukascopy.com/swiss/pl/fore ... ent/asset/ ? Brokerzy oferują PAMM, ale w gestii zainteresowanych leży sprawdzenie, czy to legalne w ich kraju? Czy jednak jest to możliwe dla obywateli Polski? A może nie wolno tylko poprzez polskich brokerów?
Zinterpretować to trzeba tak, że broker daje rozwiązanie technologiczne, a to już w gestii Kowalskiego jest, aby działał on legalnie. Broker działający globalnie nie będzie poznawał i monitorował wszystkich regulacji prawnych z całego świata. Radzić można sobie różnie np. otwierając spółkę za granicą, gdzie otrzymanie owych zezwoleń jest łatwiejsze/tańsze lub nawet skorzystać z licencji innej firmy (np. ona oficjalnie dokonuje transakcji, a Ty jej oficjalnie udostępniasz swoją strategię). Na pewno kreatywnych myśli na obejście tego jest więcej ;).

-- Dodano: ndz 29-03-2015, 17:08 --
I jeszcze jedno - czy uważacie, że większa dźwignia forex niż np. futures czy akcji, gdzie dźwigni brak, powinna sprawiać, że fundusze działające na tym rynku uzyskują lepsze wyniki? Np. czy lepszy jest zarządzający, który na rynku akcji osiągnął 20%, czy zarządzający, który na forexie osiągnął 40%, ale miał dźwignię 1:100?
Lepszy jest ten, który osiągnie wynik większy i przede wszystkim stabilniejszy. Zazwyczaj poważni PAMMowcy i tak nie wykorzystują lewaru w znacznym stopniu. Przy dużym kapitale najważniejsze jest ograniczenie ryzyka, stabilność (niski DD) i regularność zysków. Stopa zwrotu to drugorzędna sprawa.

Dyskusji o samym PAMM i jego legalności było już kilka na forum - poszukaj, a rozwieją się Twoje pozostałe wątpliwości ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

psychologtlumu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 04 sty 2015, 18:18

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: psychologtlumu »

ZomG a masz może jakąś wiedzę o social Trading? Ktoś inny niż XTB.

Arturro
Gaduła
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 26 lip 2010, 16:08

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: Arturro »

Jeśli chodzi o Polski rynek funduszy hedge - u nas nazywa się to Fundusz Absolutnej Stopy Zwrotu. Jest parę firm, które się tym trudnią, ale wciąż jeszcze nowość.

Aby pracować w funduszu nie, aby go utworzyć DI jest wymagane.

Tu jest zestawienie :

http://www.money.pl/fundusze/porownanie ... e,238.html
"Choise, the problem is choise"

psychologtlumu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 04 sty 2015, 18:18

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: psychologtlumu »

U kogo polecacie PAMM? Jestem właśnie w trakcie otwierania firmy na Cyprze.

Awatar użytkownika
ZomG
Gaduła
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: 20 sie 2013, 13:26

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: ZomG »

Cześć. Dziękuję wszystkim (nielicznym) za odzew! Postaram się odpowiedzieć po kolei.
raposo pisze: Lepszy jest ten, który osiągnie wynik większy i przede wszystkim stabilniejszy. Zazwyczaj poważni PAMMowcy i tak nie wykorzystują lewaru w znacznym stopniu. Przy dużym kapitale najważniejsze jest ograniczenie ryzyka, stabilność (niski DD) i regularność zysków. Stopa zwrotu to drugorzędna sprawa.

Dyskusji o samym PAMM i jego legalności było już kilka na forum - poszukaj, a rozwieją się Twoje pozostałe wątpliwości ;).
Odpowiedź w gruncie rzeczy oczywista i logiczna, że lepszy jest ten, który uzyska lepszy wynik. Ale wg mnie nie jest to takie jednoznaczne, biorąc pod uwagę „różnicę możliwości” danych rynków. W gruncie rzeczy nie ma to jednak znaczenia.

Czytałem kilka wątków o PAMM na tym (i nie tylko) forum i właśnie nic nie było jasne. Posty naprzemiennie - można, nie można, może można, nie można, ale można, bo nikt nie zauważy. Słowem - nikt nic nie wiedział. A że były to wątki stare, zadałem takie pytanie ponownie. Wygląda na to, że dalej nikt nic jednoznacznie nie wie :P
Widziałem za to dyskusję o stronie fx-trader.pl, z którą swego czasu forexclub ponoć współpracował. Firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, bez DI czy innych certyfikatów, oferująca PAMM i twierdząca, że to całkowicie legalne. A że Twoja firma, raposo, nawiązała z nimi relację biznesową, zakładam, że podzielaliście ich zdanie dotyczące owej legalności?
psychologtlumu pisze:ZomG a masz może jakąś wiedzę o social Trading? Ktoś inny niż XTB.
O social tradingu wiem niewiele i raczej nie chcę wiedzieć nic więcej.
Arturro pisze:Jeśli chodzi o Polski rynek funduszy hedge - u nas nazywa się to Fundusz Absolutnej Stopy Zwrotu. Jest parę firm, które się tym trudnią, ale wciąż jeszcze nowość.

Aby pracować w funduszu nie, aby go utworzyć DI jest wymagane.
O, to ciekawe. Pogooglowałem nieco i nie znalazłem zbyt wiele na ten temat. Ale... to są chyba fundusze zamknięte, na które nie można zbierać pieniędzy od klientów?
psychologtlumu pisze:U kogo polecacie PAMM? Jestem właśnie w trakcie otwierania firmy na Cyprze.
A więc nie masz DI itp. i chcesz zarządzać kontami PAMM, tak? Badałeś jakoś kwestię legalności?
Chyba warto zajrzeć na stronę Alpari czy FxOpen. Np. Dukascopy też ma PAMM, ale chyba nie pokazuje żadnych rankingów/wyników, więc nie wiem, skąd ludzie mają się o nich dowiadywać i skąd zarządzający tymi dukasowymi PAMMami mają brać klientów. Raposo - wiesz?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ZomG pisze: Czytałem kilka wątków o PAMM na tym (i nie tylko) forum i właśnie nic nie było jasne. Posty naprzemiennie - można, nie można, może można, nie można, ale można, bo nikt nie zauważy. Słowem - nikt nic nie wiedział. A że były to wątki stare, zadałem takie pytanie ponownie. Wygląda na to, że dalej nikt nic jednoznacznie nie wie :P
Zadaj sobie pytanie - kto może jednoznacznie stwierdzić, że jest tak czy siak? :)
Tak - regulator. A w sumie sam zaczynam się zastanawiać czy ostatecznego słowa i tak nie miałby sąd :). W innym wypadku masz tylko do czynienia z opiniami, bo ustawy w Polsce wyjątkowo ubogo mówią o rynku Forex. Chodzi też o samą interpretację czym są konta PAMM - jeden zinterpretuje to tak, że zarządzasz kapitałem osób trzecich, inny powie, że przecież nie masz od niego fizycznie środków, bo przecież dalej są na Twoim rachunku (czyli nie zostały przekazane). A na próżno szukać czegoś takiego jak PAMM w naszym prawie :). Dlatego wygląda to tak jak wygląda. Temat rzeka.
ZomG pisze: Widziałem za to dyskusję o stronie fx-trader.pl, z którą swego czasu forexclub ponoć współpracował. Firma zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, bez DI czy innych certyfikatów, oferująca PAMM i twierdząca, że to całkowicie legalne. A że Twoja firma, raposo, nawiązała z nimi relację biznesową, zakładam, że podzielaliście ich zdanie dotyczące owej legalności?
To akurat wyglądało trochę inaczej. Współpraca polegała na wzajemnej promocji, gdzie z ich strony były to sygnały. Sygnały najpierw sam otrzymywałem i weryfikowałem z tym, co potem przedstawiano na ich stronie w statystykach. Tak też było. Odnośnie ich PAMM nic nie wiem, nie testowałem ;).
ZomG pisze:Chyba warto zajrzeć na stronę Alpari czy FxOpen. Np. Dukascopy też ma PAMM, ale chyba nie pokazuje żadnych rankingów/wyników, więc nie wiem, skąd ludzie mają się o nich dowiadywać i skąd zarządzający tymi dukasowymi PAMMami mają brać klientów. Raposo - wiesz?
Na Dukascopy nie ma takich rankingów, bo:
- nie zamierzają promować/faworyzować/rekomendować żadnych zarządzających,
- nie są w stanie zweryfikować czy wszyscy działają legalnie (a takich, którzy działają nielegalnie niezbyt chcą).

Jak pozyskać klientów? Tak jak robią to wszystkie inne firmy z każdej branży - reklamą, rekomendacją zadowolonych klientów... :) Dukascopy zostawia marketing po stronie PAMMowca. Wielu brokerów oferuje konta zarządzane, a nawet nie ma żadnej informacji wprost na swojej stronie, nie mówiąc już o rankingach.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: green7 »

raposo pisze: Zadaj sobie pytanie - kto może jednoznacznie stwierdzić, że jest tak czy siak? :)
Tak - regulator. A w sumie sam zaczynam się zastanawiać czy ostatecznego słowa i tak nie miałby sąd :). W innym wypadku masz tylko do czynienia z opiniami, bo ustawy w Polsce wyjątkowo ubogo mówią o rynku Forex.
Ktoś tu zdaje się już kiedyś pisał do knfu w tej sprawie. Było coś takiego na forum ... coś mi się kojarzy, że comparic.pl chciał to wyjaśnić ?
Urzędy jak to zwykle u nas będą starały się uniknąć odpowiedzi .... a nawet jak jej udzielą to nie będzie wiążąca - i za chwilę zdanie mogą zmienić. Ot Polska właśnie ....
ZomG pisze:A więc nie masz DI itp. i chcesz zarządzać kontami PAMM, tak? Badałeś jakoś kwestię legalności?
Chyba warto zajrzeć na stronę Alpari czy FxOpen
A to mu akurat niewiele da - przecież te firmy nie działają na zasadzie polskiego prawa.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
ZomG
Gaduła
Gaduła
Posty: 197
Rejestracja: 20 sie 2013, 13:26

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: ZomG »

raposo pisze:
ZomG pisze: Czytałem kilka wątków o PAMM na tym (i nie tylko) forum i właśnie nic nie było jasne. Posty naprzemiennie - można, nie można, może można, nie można, ale można, bo nikt nie zauważy. Słowem - nikt nic nie wiedział. A że były to wątki stare, zadałem takie pytanie ponownie. Wygląda na to, że dalej nikt nic jednoznacznie nie wie :P
Zadaj sobie pytanie - kto może jednoznacznie stwierdzić, że jest tak czy siak? :)
Tak - regulator. A w sumie sam zaczynam się zastanawiać czy ostatecznego słowa i tak nie miałby sąd :). W innym wypadku masz tylko do czynienia z opiniami, bo ustawy w Polsce wyjątkowo ubogo mówią o rynku Forex. Chodzi też o samą interpretację czym są konta PAMM - jeden zinterpretuje to tak, że zarządzasz kapitałem osób trzecich, inny powie, że przecież nie masz od niego fizycznie środków, bo przecież dalej są na Twoim rachunku (czyli nie zostały przekazane). A na próżno szukać czegoś takiego jak PAMM w naszym prawie :). Dlatego wygląda to tak jak wygląda. Temat rzeka.
Jasne, ale ktoś, kto spróbował i zetknął się z owym regulatorem, także ma informacje właściwie z pierwszej ręki. Myślałem, że ktoś odpisze, że się do niego nie przyczepili. Ale skoro odzewu brak, to widocznie wszyscy siedzą w ciupie bez dostępu do komputera :P
raposo pisze:
ZomG pisze:Chyba warto zajrzeć na stronę Alpari czy FxOpen. Np. Dukascopy też ma PAMM, ale chyba nie pokazuje żadnych rankingów/wyników, więc nie wiem, skąd ludzie mają się o nich dowiadywać i skąd zarządzający tymi dukasowymi PAMMami mają brać klientów. Raposo - wiesz?
Na Dukascopy nie ma takich rankingów, bo:
- nie zamierzają promować/faworyzować/rekomendować żadnych zarządzających,
- nie są w stanie zweryfikować czy wszyscy działają legalnie (a takich, którzy działają nielegalnie niezbyt chcą).

Jak pozyskać klientów? Tak jak robią to wszystkie inne firmy z każdej branży - reklamą, rekomendacją zadowolonych klientów... :) Dukascopy zostawia marketing po stronie PAMMowca. Wielu brokerów oferuje konta zarządzane, a nawet nie ma żadnej informacji wprost na swojej stronie, nie mówiąc już o rankingach.
Może świadczenie takich usług wszystkim poza Polakom byłoby jakimś rozwiązaniem? W końcu KNFowi w praktyce zależy na ochronie polskich obywateli, co go obcokrajowcy interesują... Tylko czy dałoby się wprowadzić taką selekcję?
green7 pisze:
raposo pisze: Zadaj sobie pytanie - kto może jednoznacznie stwierdzić, że jest tak czy siak? :)
Tak - regulator. A w sumie sam zaczynam się zastanawiać czy ostatecznego słowa i tak nie miałby sąd :). W innym wypadku masz tylko do czynienia z opiniami, bo ustawy w Polsce wyjątkowo ubogo mówią o rynku Forex.
Ktoś tu zdaje się już kiedyś pisał do knfu w tej sprawie. Było coś takiego na forum ... coś mi się kojarzy, że comparic.pl chciał to wyjaśnić ?
Urzędy jak to zwykle u nas będą starały się uniknąć odpowiedzi .... a nawet jak jej udzielą to nie będzie wiążąca - i za chwilę zdanie mogą zmienić. Ot Polska właśnie ....
ZomG pisze:A więc nie masz DI itp. i chcesz zarządzać kontami PAMM, tak? Badałeś jakoś kwestię legalności?
Chyba warto zajrzeć na stronę Alpari czy FxOpen
A to mu akurat niewiele da - przecież te firmy nie działają na zasadzie polskiego prawa.
Napiszę z tym do Akhha.
Mówisz o firmach zarejestrowanych na Cyprze (tak jak było pisane wcześniej) czy o Alpari i FxOpen? Tak czy inaczej to w tym wypadku chyba dobrze, że nie działają w oparciu o polskie prawo?

Adrianoforex
Maniak
Maniak
Posty: 1818
Rejestracja: 09 sty 2013, 14:20

Re: Fundusze hedgingowe i konta PAMM - baza wiedzy ;)

Nieprzeczytany post autor: Adrianoforex »

W Polsce PAMM to nadal zakazany owoc. I to za sprawa pewnego lobby :mrgreen:
http://www.forexfactory.com/adrianoforex?__r=4502#79

Jak z 10.000 zł zrobić 50.000 zł w ciągu 12 miesięcy. Troszkę forex, troszkę giełda wszystko w ramach jednego konta. Start 2.01.2015 r.

ODPOWIEDZ