Forex,future,akcje pomoc

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Forex,future,akcje pomoc

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Witam

1) Mam pytanie czy istnieje realna możliwość arbitrażu pomiędzy akcjami a kontraktami terminowymi ? (ja w tym miesiącu ale np.za 3 miesiące). Pytam ponieważ słyszałem ze banki i fundusze inwestycyjne wykorzystują ta luke do arbitrażu.

2) Co sie dzieje z kontraktem terminowym na akcje gdy jest przyznawana dywidenda ? Czy podobnie jak akcje kurs jest systemowo pomniejszany o dywidendę czy też może sam rynek jest tak efektywny ze to robi ?

Laguna
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 22 sty 2013, 22:15

Re: Forex,future,akcje pomoc

Nieprzeczytany post autor: Laguna »

Myślę, że poruszyłeś temat całej strategii inwestycyjnej i raczej trudno podjąć się w kilkunastu zdaniach odpowiedzi na ten temat

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex,future,akcje pomoc

Nieprzeczytany post autor: green7 »

hank4 pisze:Witam

1) Mam pytanie czy istnieje realna możliwość arbitrażu pomiędzy akcjami a kontraktami terminowymi ? (ja w tym miesiącu ale np.za 3 miesiące). Pytam ponieważ słyszałem ze banki i fundusze inwestycyjne wykorzystują ta luke do arbitrażu.
Teoretycznie. Jakbyś znał możliwość praktyczną daj znać. Chętnie przygarnę $$$ bez ryzyka :) :)
hank4 pisze:2) Co sie dzieje z kontraktem terminowym na akcje gdy jest przyznawana dywidenda ? Czy podobnie jak akcje kurs jest systemowo pomniejszany o dywidendę czy też może sam rynek jest tak efektywny ze to robi ?
Rynek sam uwzględnia dywidendę w wycenie kontraktu. Pomniejszając jego wartość o przewidywaną dywidendę. Jak sobie poszukasz w literaturze jak wyceniany jest kontrakt futures w stosunku do ceny spot to znajdziesz tam wzór w stylu, że cena kontraktu to cena spot x ( 1 + stopa wolnej od ryzyka - % spodziewanej dywidendy).
No i znajdziesz też przykłady jak sobie można na tym zrobić arbitraż.
Tyle, że zwykle te wszystkie przykłady i opisy są psu na budę bo:
a) przeważnie nie uwzględniają takiej drobnostki jak koszty transakcji, koszty utrzymania pozycji (margin na futuresie) itd.
b) stopa wolna od ryzyka ładnie wygląda na papierze ale w dłuższym terminie jest ciężka do określenia. Jak wiadomo stopy zmieniają się co parę miesięcy. No i ostatnio bywają ujemne ...
c) równie ciężko określić jest spodziewaną dywidendę. Na naszym rynku to zwykle jest spora niewiadoma.

Reasumując - arbitraż jest teoretycznie możliwy. Ale praktycznie masz tu sporo niewiadomych co powoduje, że całość przestaje być arbitrażem a zaczyna być zgadywaniem niewiadomych.
Green
Obrazek
Obrazek

hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Forex,future,akcje pomoc

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

"Rynek sam uwzględnia dywidendę w wycenie kontraktu" mam rozumieć że masz na myśli inwestorów a nie sztuczne , mechanogeniczną korektę ceny ?

Mówi sie ze rynek jest efektywny. Wiec jeżeli cena przyszłego kontraktu będzie pomniejszona o spodziewana dywidendę,to czy arbitrazysci swoimi zleceniami będą dążyć do równowagi miedzy kontraktem a akcjami ?

a)"koszty utrzymania pozycji (margin na futuresie) itd."-nie masz na myśli punktów swapowych ?, ponieważ one nie istnieją na futures przez co niema ich dodawania bądź odejmowania tak jak na forexie ?

-- Dodano: czw 23-06-2016, 9:05 --

Czy moze mi ktos powiedzieć o co chodzi z kosztami obrotu poniżej(rozumie że na CFD mamy punkty swapowe ale co z kontraktami futures) :

"Handlując walutami na rynku forex, mało kto zadaje sobie trud, by policzyć faktyczny koszt finansowania otwartej pozycji, co istotnie wpływa na stopę zwrotu z inwestycji. Przykładowo, koszt utrzymania długiej pozycji USD/PLN w kontrakcie CFD na 100 tys. USD przez 30 dni wynosi średnio 1024 PLN (wyliczenia na podstawie danych z dziesięciu platform forex w systemie ECN i Market Maker). Dla porównania: utrzymanie tej samej pozycji 100 tys. USD w walutowych kontraktach futures notowanych na GPW wynosi około 500 PLN (dane na podstawie kwotowań mBanku – jednego z animatorów walutowych kontraktów futures). Powyższe zestawienie pokazuje, jak ważne jest porównanie kosztu finansowania otwartych 
pozycji."

ODPOWIEDZ