Forex,forward,futures,fundusze inwestycyjne POMOC

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Forex,forward,futures,fundusze inwestycyjne POMOC

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Jeżeli chodzi o kontrakty futures i forward na waluty to własnie w jednym z art.dotyczących zabezpieczenia walutowego przeczytałem ze do kursu spot dodawane sa punkty swapowe.

Podaje przykład:
"Importer sprowadza do Polski towar z Chin i płaci swoim kontrahentom w USD. Dnia 29 marca 2010 roku dokonuje zakupu towaru na kwotę 100 000 USD. Gdyby kupił walutę od razu w momencie zamówienia towaru, musiałby zapłacić za nią 2,8862 x 100 000 USD = 288 620 PLN. Z racji tego, że zapłata za towar jest realizowana do 16 czerwca 2010, importer jest narażony na ryzyko zmiany kursu USD/PLN do czasu zakupu waluty i zapłacenia za fakturę.
Aby się zabezpieczyć przed wzrostem kursu USD/PLN, importer kupuje kontrakt futures lub forward z datą wygasania 16 czerwca 2010. Kurs terminowy kwotowany przez dealera wyniósł 2,8998/2,9042. Importer dokonuje zakupu instrumentu pochodnego, dzięki czemu wie, że w dniu 16 czerwca 2010 kupi 100 000 USD po kursie terminowym 2,9042 i poniesie maksymalny koszt w wysokości 290 420 PLN. Punkty SWAP w owej transakcji wyniosły 2,9042 – 2,8862 = 0,0180 (jest to różnica między kursem terminowym a kursem natychmiastowym).
Dnia 16 czerwca kurs natychmiastowy może być wyższy, bądź niższy niż kurs terminowy. Jeśli kurs natychmiastowy byłby niższy niż kurs terminowy, importer…"
Link ze strony:
http://www.equitymagazine.pl/artykuly/z ... kontrakty/

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex,forward,futures,fundusze inwestycyjne POMOC

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Nie kumasz bazy :) I czytasz złe artykuły które tylko mieszają zamiast wyjaśnić.

W kontraktach futures nie ma czegoś takiego jak punkty swapowe.
Natomiast cena po jakiej wyceniany jest kontrakt futures (zwykle) nie jest równa cenie spot. Stąd też w artykule który cytujesz tą różnicę nazwano punktami swapowymi (moim zdaniem błędnie bo to tylko wprowadza zamieszanie w terminologii).
Poczytaj sobie o wycenie kontraktów futures - znajdziesz tam wzór na wycenę kontraktu w zależności od jego terminu i stopy procentowej.
Green
Obrazek
Obrazek

hank4
Gaduła
Gaduła
Posty: 177
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:07

Re: Forex,forward,futures,fundusze inwestycyjne POMOC

Nieprzeczytany post autor: hank4 »

Dzięki za pomoc

Ale czy możesz mi wyjaśnić jak międzynarodowy fundusz zarabia na różnicy.Ponieważ nadal nie otrzymałem klarownej odpowiedzi.

Np:
Jeżeli BlackRock kupuje bony np.w Turcji(10%) za liry to musi zająć pozycje przeciwstawna na futures, czyli musi wymienić liry np.na USD. Powiedzmy ze zabezpiecza je na futures (bo na forwardzie są swapy).Tylko że ten kurs futures jest większy niz obecny czyli mniej korzystny wiec transakcja będzie nie opłacalna. Więc gdzie tu zarobek?

Chyba że jak zdążyłem szybko przeczytać duże instytucje finansowe i banki wykorzystując techniki arbitrażowe starają sie aby kurs futures był jak najbardziej zbliżony do obecnego kursu(gdy pojawia sie najmniejsze odchylenie od razu handlując i zarabiają na różnicy).

Jeszcze jedno pytanie dotyczące forwardu (czytałem ze niektóre fundusze zabezpieczą się na tym instrumencie) ale jezeli tu sa punkty swapowe to cała transakcja nie ma sensu.

ODPOWIEDZ