Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Wycinanka pisze: Nie mam drugiego konta fx ani innego giełdowego ani nic
Zakres dat jest dobry (1.01 do 31.12) i różnice w P i K mam na 2 pitach za 2015 i 2016 u tego brokera(w przychodach i kosztach ale wynik się zgadza), tylko dotąd nie zwracałem na to uwagi ale teraz gdy mam również zagranicznego brokera to chciałem na przykładzie polskiego sprawdzić czy dobrze liczę i nie mam pojęcia czemu ten przychód i koszty są wyższe. Dziwne :)

a transakcje otwarte na przełomie roku mają znaczenie? przecież liczy się data zamknięcia a otwarcia jest bez znaczenia
No to dziwna sytuacja. Jaki to brok jeśli to nie tajemnica ? Może zadzwoń do broka i pogadaj z kimś z księgowości.
Sprawdzałem to u siebie w przeszłości i zawsze wychodziło mi co do grosza.
Co do transakcji na przełomie roku to oczywiście masz rację liczy się data zamknięcia.
Problem był taki, że kiedyś tam mt4 filtrowało po datach otwarcia, więc gdy dawałeś filtr od początku do końca roku to trzeba było zwrócić uwagę na transakcje na przełomie. Aczkolwiek teraz chyba nie ma to znaczenia bo mt4 filtruje według dat zamknięcia. Ale sprawdzić warto.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wycinanka
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 06 lut 2016, 12:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wycinanka »

Napisałem do brokera i otrzymałem odpowiedź
Różnica ta wynika ze sposobu liczenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów w PIT8C. Proszę zwrócić uwagę, że swap wlicza się do wyniku każdej transakcji i w przypadku gdy wynik z transakcji skorygowany o swap jest dodatni, to transakcja jest zaliczana do przychodów. Z drugiej strony, gdy wynik skorygowany o swap jest ujemny to transakcja zaliczana jest do kosztów uzyskania przychodów. Od sumy tych stratnych transakcji należy odjąć koszty prowizji. Razem otrzymujemy koszty uzyskania przychodów w PIT8C. W MT4 zaś pozycja Gross Profit uwzględnia transakcje, które są zyskowne po skorygowaniu o swap i prowizję, a Gross Loss uwzględnia transakcje, które są stratne po skorygowaniu o swap i prowizję.
Później spróbuje policzyć w excelu wg ich sposobu liczenia.
Pozdrawiam : )
start 11.2015

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Sprawdz ile wynosi prowizja na zyskownych pozycjach. Jezeli 167.25 to jest to prowizja.

Awatar użytkownika
Wycinanka
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 06 lut 2016, 12:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wycinanka »

Caldeborn pisze:Sprawdz ile wynosi prowizja na zyskownych pozycjach. Jezeli 167.25 to jest to prowizja.
Prowizja wynosiła 267,51.

Mój broker liczy przychód i koszty następująco.
Swap + Wynik pozycji = SUMA
>0 = Przychód
<0 + Prowizje = Koszt

MT4
Prowizja+SWAP+Wynik Pozycji = SUMA
>0 = Przychód
<0 = Koszt

Stąd różnica między mt4 a pit-8c.
start 11.2015

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

Wycinanka pisze:
Mój broker liczy przychód i koszty następująco.
Swap + Wynik pozycji = SUMA
>0 = Przychód
<0 + Prowizje = Koszt
a prowizja od zyskownej pozycji gdzie gubi się?

Shifty
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 18 cze 2016, 21:02

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Shifty »

irmentruda pisze:
Wycinanka pisze:
Mój broker liczy przychód i koszty następująco.
Swap + Wynik pozycji = SUMA
>0 = Przychód
<0 + Prowizje = Koszt
a prowizja od zyskownej pozycji gdzie gubi się?
Nie gubi się. Jest tam gdzie prowizje od stratnych czyli w kosztach. Dlatego wynik się zgadza ale przychody i koszty różnią się między MT4 a pit 8c

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Wycinanka pisze:
Caldeborn pisze:Sprawdz ile wynosi prowizja na zyskownych pozycjach. Jezeli 167.25 to jest to prowizja.
Prowizja wynosiła 267,51.

Mój broker liczy przychód i koszty następująco.
Swap + Wynik pozycji = SUMA
>0 = Przychód
<0 + Prowizje = Koszt
Hmm to ja tu czegoś nie rozumiem. Co z prowizją jeśli pozycja jest > 0 ? Z tego co napisałeś wynika, że wtedy ją pomijają ??
A już widzę ... czyli doliczają prowizję do kosztów ..... Zdaje mi się, że tak czy inaczej powinno wyjść na to samo co w mt4.

Zróbmy przykład:
- powiedzmy;
1 pozycja: zysk na pozycji +100, swap -10, prowizja -5.
2. pozycja zysk na pozycji -50, swap +10 prowizja -5.

Czyli wg. mt4:
1. pozycja +85
2. pozycja -45
W sumie zarobiliśmy 40 zł.

Teraz wg. tego co piszesz u brokera:
1. pozycja +90
2. pozycja -40

Przychody: 90
Koszty: -50
Czyli w sumie 40. Wychodzi na to samo .... hmmm skąd więc różnica ? Pora za późna, że nie ogarniam ?
A już czaję. W podsumowaniu mt4 będziesz miał zysk +85 i stratę -45. Natomiast u broka będzie 90 w przychodach i 40 w kosztach. Więc nie to samo co w mt4 i wsio jasne.
Co broker to inne sposoby liczenia - jest brok który bierze do obliczeń nie zyski/straty z pozycji tylko wartości kontraktów. Czyli można powiedzieć obrót. Sprzedasz 1 lota, zarobisz np. 1 USD ale w przychodach masz +100 000 waluty. Podatkowo wychodzi to samo, tyle, w picie od nich ciężko zliczyć zera :)
Green
Obrazek
Obrazek

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Nie tylko zera.
Jezeli to jest prowizja to powinno byc tak:
0 zysk koszty
1. 90.00 5.00
2. 0.00 45.00
-------------------------------------------------
90.00 50.00

Wolifek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 21 mar 2014, 00:55

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wolifek »

Hejka,
od paru tygodni gmeram po ustawach i interpretacjach jak rozliczyć taką sytuację:
1) pit 8c od polskiego (tu jasna sprawa)
2) rachunek PLN w dukascopy EU (Łotwa, czyli bez PIT-8C) - i tu też sprawa wydawała się już jasna.. ale.. o tym dalej
3) rachunek USD w dukascopy EU (Łotwa, czyli bez PIT-8C), który dostałem z bonusem za udział w jednym z ich konkursów (musiałem wykonać odpowiedni obrót, aby móc go wypłacić)

Już sobie nawet po excelku dla pkt 3 popisałem przeliczenia z transakcji bonusem wg kursu "z poprzedniego dnia roboczego", jak to m.in. tutaj było podawane albo w artykułach na comparic-u..
I wszystko byłoby pięknie, tylko chciałem znaleźć jeszcze jakąś podstawę - jak rozliczyć sam bonus - czy:
- do innych źródeł dochodu (PIT-36 czyli liczone razem z dochodem "z etatu" i wg 18%/32%)
- jako nagroda z konkursu - i stawka 10% (ale to powinien organizator odprowadzić... a Dukas tego nie robił)
- na PIT-38 z 19% (w sumie to mi najbardziej nawet pasowało... bo na pit-8c miałem stratę) bo ogólnie w minionym roku była jednak strata i dochód z bonusa na pit 38 mi ją zmniejsza (a w powyższych przypadkach musiałbym odprowadzić podatek)

i jest bingo - interpretacja dotycząca bonusu brokera
https://www.podatki.biz/interpretacje/0372359.txt
"w zakresie określenia źródła przychodu z transakcji opcji binarnych, dowodu dokumentującego zawieranie transakcji na rynku opcji binarnych oraz źródła przychodu w przypadku otrzymania premii (bonusu) od Brokera (pytanie nr 1, 2, 5) - jest prawidłowe."
* Do którego ze źródeł przychodu zaliczyć otrzymaną od Brokera premię (bonus opisany wyżej)...
Ad. 5
Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana od brokera premia (bonus opisany wyżej) należy zaliczyć do kategorii przychodów wskazanych w art. 17 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT - przychodów z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
...
Uzasadnienie Wnioskodawcy
Ad. 5

W zakresie tzw. "bonusu" uzyskanego przez Brokera.

Bonus ten polega na tym, że saldo konta Wnioskodawcy ma być zasilone określoną kwotą, przy czym:

* kwota ta nie trafia bezpośrednio na rachunek bankowy Wnioskodawcy, a jedynie na jego rachunek brokerski oraz

* kwota ta trafia na rachunek brokerski dopiero po spełnieniu przez Wnioskodawcę określonych warunków, jakim jest na przykład osiągnięcie określonych obrotów na rachunku brokerskim czy np. otwarcie określonej ilości pozycji.

Przykładowo, Wnioskodawca zakłada, że w maju 2015 r. zdeponował On na rachunku brokerskim 7 000 zł, które wpłacił ze swojego konta bankowego. Następnie przez kilka miesięcy inwestował, w wyniku czego łącznie zyskał 2 000 zł i o tyle wzrosło saldo jego rachunku brokerskiego, zatem saldo = 9 000 zł. Broker przyznał bonus w kwocie 1 000 zł, ale warunkiem jego przekazania na konto jest osiągnięcie przez Wnioskodawcę określonego poziomu obrotu. Obrót ten Wnioskodawca osiągnął w listopadzie 2015 r., saldo jego rachunku wynosi wówczas 7 700 zł. W tym momencie w wyniku przekazania bonusu saldo jego rachunku wynosi 8 700 zł.

Zdaniem Wnioskodawcy, przyznany przez Brokera bonus należy także kwalifikować jako przychód z określonego źródła, to jest przychód z kapitałów pieniężnych. Osiągnięcie jego jest ściśle uwarunkowane realizacją określonego obrotu czy otwarciem określonej ilości pozycji.

Dodatkowo, momentem, od którego można w ogóle rozważać to, czy taki bonus (i od kiedy) stanowi przychód jest moment przekazania bonusu na rachunek brokerski Wnioskodawcy, czyli zwiększenia jego salda. Fakt, że broker przyznaje bonus w kwocie np. 1 000 zł, ale uzależnia jego przekazanie na rachunek brokerski od spełnienia określonych warunków przez Wnioskodawcę, nie może skutkować osiągnięciem przychodu, Wnioskodawca ma ekspektatywę uzyskania przychodu.

Wreszcie skoro przychód uzyskany z bonusu jest przychodem z kapitałów pieniężnych, to również momentem jego powstania nie jest moment przekazania ich na rachunek brokerski, a dopiero moment wypłaty ich na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

Podsumowując: dla przykładu Wnioskodawca zdeponował 7 000 zł
Kwotę tę zainwestował w opcję binarną. Otrzymał z niej 9 000 zł (pierwsza inwestycja)
Następnie otrzymał 1 000 zł bonusu od Brokera
Saldo jego rachunku wynosi 9 000 zł +1 000 zł + 10 000 zł
Kwotę 10 000 zł zainwestował w opcję binarną. Otrzymał z niej 11 500 zł (druga inwestycja) Wnioskodawca wypłacił kwotę 11 500 zł

W niniejszym wypadku rozliczenie przedstawia się następująco:
Przychód: 11 500 zł (powstaje w momencie wypłaty)
Koszt uzyskania przychodu: 7 000 zł (powstaje w momencie wypłaty)
Dochód = 11 500 zł - 7 000 zł = 4 500 zł (powstaje w momencie wypłaty) - jest to podstawa opodatkowania.
Dochód z inwestycji wynosi zatem 4 500 zł, z czego jak można zauważyć de facto 2 000 zł to dochód z pierwszej inwestycji, 1 000 zł dochód w postaci Bonusu, zaś 1 500 zł to dochód z drugiej inwestycji.

Sposób rozliczenia podatku przez Wnioskodawcę jest konsekwencją stanowiska przyjętego wyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Ale co się okazuje... na 3 pytanie tego samego wnioskodawcy:
* Czy momentem realizacji praw wynikających z opcji (jako pochodnych instrumentów finansowych) jest moment otrzymania płatności (moment wypłaty środków z rachunku inwestycyjnego założonego u Brokera na rachunek bankowy podatnika)...
odpowiadają w osobnej interpretacji https://www.podatki.biz/interpretacje/0372362.txt
że przychód uzyskuje się dopiero w chwili przelania na konto w polskim banku !!!
"Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 ust. 1b ustawy o PIT, za datę powstania przychodu z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych uważa się moment realizacji tych praw.

Momentem realizacji tych praw jest moment faktycznego otrzymania płatności. Tak m.in. stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 listopada 2011 r. II FSK 21/11 - "przychód podatkowy z tytułu realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych powstaje w dacie faktycznego otrzymania przez uprawnionego płatności".

Podobną interpretację zastosował Dyrektor Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, sygn. PF/415-79/1/05, który odpowiadał na pytanie podatnika dotyczące podobnego rynku do opcji binarnych, czyli rynku forex: "W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy z inwestycji na rynku FOREX w sytuacji, gdy wypłata podatnikowi należnych z tego tytułu kwot przez podmiot bezpośrednio inwestujący następuje na jego żądanie..."

W odpowiedzi Organ uznał, że moment wypłaty środków jest momentem powstania obowiązku podatkowego.

Tożsamą interpretację wydał także Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, w której Organ stwierdził, że:

"Momentem uzyskania przychodu jest moment otrzymania przelewu na konto w polskim banku. Przychodem nie jest zamkniecie pozycji, gdyż pieniądze nadal pozostają na koncie w opcje walucie, co wywołuje kolejne zyski lub straty w razie zmiany kursu waluty brokera do PLN. Dopiero przewalutowanie określonej kwoty na konto w polskim banku generuje przychód dla podatnika, od którego powinien zapłacić podatek"."
i dalej tam jeszcze trochę....


No ja p... im dalej w las tym więcej drzew... Niby ułatwiałoby to, bo przelewów zwykle mniej niż samych transakcji... ale co jeśli na koniec roku na zagranicznym rachunku brokerskim zostają jakieś środki nie przelane do polski oraz np. poniosłoby się jednak stratę -> jak ją wyliczyć ???
To ja już chyba wolę excelić każdą transakcję zagraniczną z osobna po kursie z poprzedniego dnia roboczego :(

Awatar użytkownika
Pretoria
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 16 maja 2017, 17:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Pretoria »

Witam.
Jeśli chodzi o rozliczanie konta u brokera zagranicznego, to wystarczy chyba codzienne przeliczanie transakcji po odpowiednim kursie. Dla urzędu skarbowego najważniejsza jest podkładka zgodna z przepisami.

Odnośnie powstawania obowiązku podatkowego w momencie przelania danej kwoty - tutaj bym jednak uważał. Dla mnie to trochę naciągana interpretacja. Jeśli da się tym wybronić, to czemu nie, każdy sam podejmuje decyzje.
Fakt jest taki, że dopóki polski US nie wie o zysku, nikt się do tego nie przyczepi, ale chwila nieuwagi i będzie się trzeba mocno tłumaczyć. A może się dowiedzieć nie tylko wewnątrz kraju.

Osobiście mam konto u polskiego brokera i mimo kilku niedogodności plusy jednak przeważają - brak problemu z rozliczeniem i ewentualna możliwość w miarę łatwego dochodzenia swoich praw.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ