Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

psk89 pisze:jak oblicza się podatki u zagranicznego brokera, który oferuje konta w PLN?
Identycznie jak w przypadku polskiego brokera, bo nie jest wymagane przeliczanie transakcji po aktualnym kursie NBP.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

yar68
Gaduła
Gaduła
Posty: 100
Rejestracja: 02 mar 2010, 08:01

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: yar68 »

raposo pisze:
psk89 pisze:jak oblicza się podatki u zagranicznego brokera, który oferuje konta w PLN?
Identycznie jak w przypadku polskiego brokera, bo nie jest wymagane przeliczanie transakcji po aktualnym kursie NBP.
zgadza się, ale jak jest kilka tysięcy transakcji to co wtedy?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

yar68 pisze:
raposo pisze:
psk89 pisze:jak oblicza się podatki u zagranicznego brokera, który oferuje konta w PLN?
Identycznie jak w przypadku polskiego brokera, bo nie jest wymagane przeliczanie transakcji po aktualnym kursie NBP.
zgadza się, ale jak jest kilka tysięcy transakcji to co wtedy?
Tak samo :). A jak masz kilka tys. transakcji i walutę inną niż PLN to musisz je przeliczyć.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Koger
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 18 kwie 2017, 18:42

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Koger »

Witam wszystkich serdecznie.

Mam problemy z rozliczeniem dochodu z Forex od brokera z siedzibą na Cyprze.
Tak jak wspominano w wielu miejscach, przeliczyłem wszystkie transakcje z USD na PLN, znam przychód i koszty uzyskania go.

Wątpliwości pojawiają się przy kwestia podatku płaconego za granicą. Z tego co wiem Cypr ma stawkę 0% podatku na przychody od zysków kapitałowych (jak Forex) i mamy z nim umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Sprowadza się to do tego, że cały podatek mam zapłacić w Polsce. Jak w takiej sytuacji wypełnić załącznik PIT/ZG - czy mam w nim wpisać dochód z zagranicy jako różnicę przychodu i kosztów, oraz podać, że za za granicą zapłaciłem 0 złotych podatku? Z jednej strony wydaje mi się to logiczne, z drugiej nie mogłem znaleźć żadnego potwierdzenia tego podejścia i obawiam się, że coś mi umyka.

Byłbym wdzięczny za wypowiedź kogoś kto miał z tym styczność albo orientuje się w sprawie

Awatar użytkownika
Pełnomocnik
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 549
Rejestracja: 01 lip 2010, 00:12

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Pełnomocnik »

"Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) informuje, że w dniu 14 kwietnia 2017 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 791 opublikowana została ustawa z dnia 9 marca 2017 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (Nowelizacja). Zmodyfikowane przepisy ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (Ustawa) wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku, tzn. od dnia 29 kwietnia 2017 r
Po wejściu w życie nowych przepisów, co do zasady, jedynymi uprawnionymi podmiotami do wykonywania tego rodzaju czynności będą:

• firma inwestycyjna (rozumiana również jako bank krajowy),
• agent firmy inwestycyjnej (nadzorowany pośrednik działający w imieniu i na rzecz danej firmy inwestycyjnej)."

Co to oznacza w kontekście naszego podwórka?
Co z Dukasem...? RAPSO wiesz coś?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Bodajże chodzi o to:
https://www.knf.gov.pl/o_nas/komunikaty ... skich.html
UKNF zwraca uwagę, że zgodnie z art. 79 ust. 2 pkt 1 w zw. ust. 2a Ustawy, obostrzenie to będzie obejmowało również czynności polegające na pozyskiwaniu klientów lub potencjalnych klientów, w tym również informowanie o zakresie usług maklerskich lub instrumentach finansowych będących ich przedmiotem. Jedynym ustawowym wyjątkiem jest wykonywanie takich czynności przez podmioty inne, niż firma inwestycyjna lub agent firmy inwestycyjnej, gdy informacje przekazywane są jednocześnie do szerokiej grupy klientów lub potencjalnych klientów firmy inwestycyjnej, albo do nieokreślonego adresata (art. 79 ust. 2b Ustawy).
Chodzi o to, żeby wyeliminować raz na zawsze tych obdzwaniaczy, którzy naciągają na debiuty i robią ludzi w balona.

Ale to nie na temat podatków :).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
Wycinanka
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 06 lut 2016, 12:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wycinanka »

Witam

Z Czego wynikają różnice między mt4 a pit-8c od DM.
Jak się liczy ręcznie przychód i koszt bo wynik się zgadza ale nie wiem czemu wg. DM przychód i koszt jest powiększony o 167,25. W swapach i w prowizji tego nie widzę. Proszę o podpowiedź bo doszedł mi broker zagraniczny i tam muszę policzyć ręcznie.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
start 11.2015

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Olej to .To jest spread.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Caldeborn pisze:Olej to .To jest spread.
No ale jak ...Przecież wynik w mt4 już obejmuje spread. Więc powinno się zgadzać się z tym co masz na PIT.

Nie miałeś aby u tego broka jakiegoś drugiego konta (niekoniecznie fx) na którym coś się działo ?
Sprawdź czy w mt4 podałeś dobry zakres dat - bo może miałeś jakieś transakcje na tym koncie przed 2016 ... no i czy aby nie uwzględniłeś w historii mt4 transakcji np. zamkniętych w 2017 (szczególnie zwróć uwagę jak miałeś coś otwarte na przełomie roku).
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Wycinanka
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 06 lut 2016, 12:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wycinanka »

green7 pisze:
Caldeborn pisze:Olej to .To jest spread.
No ale jak ...Przecież wynik w mt4 już obejmuje spread. Więc powinno się zgadzać się z tym co masz na PIT.

Nie miałeś aby u tego broka jakiegoś drugiego konta (niekoniecznie fx) na którym coś się działo ?
Sprawdź czy w mt4 podałeś dobry zakres dat - bo może miałeś jakieś transakcje na tym koncie przed 2016 ... no i czy aby nie uwzględniłeś w historii mt4 transakcji np. zamkniętych w 2017 (szczególnie zwróć uwagę jak miałeś coś otwarte na przełomie roku).
Nie mam drugiego konta fx ani innego giełdowego ani nic
Zakres dat jest dobry (1.01 do 31.12) i różnice w P i K mam na 2 pitach za 2015 i 2016 u tego brokera(w przychodach i kosztach ale wynik się zgadza), tylko dotąd nie zwracałem na to uwagi ale teraz gdy mam również zagranicznego brokera to chciałem na przykładzie polskiego sprawdzić czy dobrze liczę i nie mam pojęcia czemu ten przychód i koszty są wyższe. Dziwne :)

a transakcje otwarte na przełomie roku mają znaczenie? przecież liczy się data zamknięcia a otwarcia jest bez znaczenia
start 11.2015

ODPOWIEDZ