Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Gdzie są takie umowy dostępne niestety nie wiem. Można uderzyć do ministerstwa :).

Arkusz - kwestia wrzucenia najpierw w Excel danych z platformy. Ja mam od tego program więc nie pomogę.

Co do rozliczenia się z signal providera to już bardziej zawiła sprawa. Bo to nie transakcje na FX, ani nie zarządzanie, a najbliżej temu do świadczenia usług jakim jest dawanie sygnałów - tyle, że uważałbym z takim sformułowaniem, bo bardziej kumaty urzędnik zidentyfikuje to jako udzielanie rekomendacji i co wtedy?

Co do samych stawek podatkowych, zainspirowałeś mnie do zrobienia zestawienia jak wygląda to w innych regionach świata. Np. w Kenii też mają podatek od zysków kapitałowych, który wynosi... 5% :). Ciekawe ile oferują tamtejsze banki na lokacie... :D
https://forexclub.pl/stawki-opodatkowan ... x-swiecie/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

Dzięki za odp. z excelem myślałem o gotowe formuły tzn. wklejamy kursy dniowe z NBP i się przelicza (do zrobienia tylko szkoda czasu jak już coś takiego jest, dlatego pytam:))
Z innych postów widziałem że jesteś zorientowany w temacie, cały czas zastanawiam się nad sygnałami w mql5.com - czy to social trading/pamm - jak to zaliczyć? czy to nie podlega pod rekomendacje? (zdawanie egz. na licencjonowanego doradce to dużo materiału itd. szkoda mi z pół roku nad tym siedzieć) no i jest to strikte powiązane z podatkiem który trzeba zapłacić (chcę to ucciwie załatwić i spać spokojnie a nie kombinować)?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie czuję się na tyle kompetentny żeby powiedzieć Ci jak to powinieneś rozliczyć. Teoretycznie nie jest to rekomendacja, ani zarządzanie środkami osób trzecich więc nie trzeba mieć licencji. W końcu nie widzisz, nie znasz, ani nawet nie wiesz kto i jak kopiuje Twoje zagrania. Więc zdecydowanie bliżej temu do social tradingu. Tylko jak urzędnikowi powiesz "signals" to jego tok rozumowania pewnie będzie wyglądał tak-> "sygnał" -> "rekomendacja" -> "zarządzanie".
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

Może wysłać oficjalne zapytanie do US (interpretacji indywidualnej ) jak zakwalifikować przychód z mql5.com i jaki podatek należy umieścić, dołączając umowę (pytanie czy muszę ją dostarczyć przetłumaczoną przez tł. przysięgłego?). Pytanie czy US musi mi odpowiedzieć? chyba tak. Taka odpowiedź z tego co wiem jest wiążąca. Może ktoś już cos takiego zrobił?

W umowie z mql5.com piszę:
Users of the service may use the trade information to formulate their own investment decisions which could be to copy the trades of others. All Information on the MQL5.com is provided for information purposes only. The Information is not intended to be and does not constitute financial advice or any other advice, is general in nature and not specific to you.

To chyba eliminuje oskarżenie o rekomendacje?

d4mian7
Maniak
Maniak
Posty: 1989
Rejestracja: 29 wrz 2016, 21:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: d4mian7 »

hej, czy trzeba odliczac straty z rynku forex? jesli tak, to co mi to daje?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

d4mian7 pisze:hej, czy trzeba odliczac straty z rynku forex? jesli tak, to co mi to daje?
Wg prawa masz obowiązek rozliczyć się niezależnie od tego czy zarobiłeś, czy straciłeś. A Tobie daje to jednocześnie możliwość odliczenia 50% strat w kolejnych 2 latach.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

d4mian7
Maniak
Maniak
Posty: 1989
Rejestracja: 29 wrz 2016, 21:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: d4mian7 »

raposo pisze:
d4mian7 pisze:hej, czy trzeba odliczac straty z rynku forex? jesli tak, to co mi to daje?
Wg prawa masz obowiązek rozliczyć się niezależnie od tego czy zarobiłeś, czy straciłeś. A Tobie daje to jednocześnie możliwość odliczenia 50% strat w kolejnych 2 latach.
Ok, czyli 50% strat mi wrócą?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Strat Ci nie zwrócą :). Podatek od tych połowy strat możesz sobie odliczyć od zysku w latach przyszłych, o ile takowy osiągniesz.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

d4mian7
Maniak
Maniak
Posty: 1989
Rejestracja: 29 wrz 2016, 21:48

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: d4mian7 »

raposo pisze:Strat Ci nie zwrócą :). Podatek od tych połowy strat możesz sobie odliczyć od zysku w latach przyszłych, o ile takowy osiągniesz.
To jak to działa? Mam teraz zapłacić podatek od straconej kwoty?

Patryś
Gaduła
Gaduła
Posty: 306
Rejestracja: 06 lis 2014, 14:12

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Patryś »

raposo pisze:
d4mian7 pisze:hej, czy trzeba odliczac straty z rynku forex? jesli tak, to co mi to daje?
Wg prawa masz obowiązek rozliczyć się niezależnie od tego czy zarobiłeś, czy straciłeś. A Tobie daje to jednocześnie możliwość odliczenia 50% strat w kolejnych 2 latach.

Chyba 5 latach ;)


d4mian7 pisze:
raposo pisze:Strat Ci nie zwrócą :). Podatek od tych połowy strat możesz sobie odliczyć od zysku w latach przyszłych, o ile takowy osiągniesz.
To jak to działa? Mam teraz zapłacić podatek od straconej kwoty?


XDDDDD

Nie, jeżeli wygenerujesz jakiś zysk to podatek zostanie pomniejszony o maksymalnie 50% strat z któregoś z tych lat.
Czyli:
2016 -50k
2017: +100k
Płacisz podatek jak od zysku 75k

ODPOWIEDZ