Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Dzięki Raposo.
Faktycznie pit od HFT jest w dziale dokumenty. Nie zajrzałem tam (moja wina). Nie otrzymałem od nich żadnego info na maila.
Co do CMC to twierdzili na jesieni, że też wyślą pita i nawet w styczniu dostałem maila abym potwierdził adres US, dlatego sądzę, że jednak go podeślą. Poczekam do końca lutego i jeśli nic nie dostanę od nich to zadryndam. Nie spieszy mi się z tym zbytnio bo i tak żadnego zwrotu podatku nie dostanę :D
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Info od HFT pewnie wpadło Ci w spam. Co do CMC, jeśli sami wyszli z taką inicjatywą to bardzo fajnie ale ustawowo nie mają takiego obowiązku.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

mam pewien problem, czy nalezy składać Pit 38 i Pit/zg w przypadku brokera z UK np. XM. Według tego art:
https://www.pitax.pl/wiedza/informacje- ... 0000102841

"
Gdy uzyskaliśmy dochód wyłącznie za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją - to dochodu tego nie wykazujemy w PIT, ani nie musimy składać PIT-38.
"

jesli tak to oznacząłoby że np. grając w XM nie płacimy podatku, a np w XTB już tak? czy dobrze myslę??

Z góry dziękuje za pomoc

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

oiro pisze:mam pewien problem, czy nalezy składać Pit 38 i Pit/zg w przypadku brokera z UK np. XM. Według tego art:
https://www.pitax.pl/wiedza/informacje- ... 0000102841
Popraw linka, bo nie działa.
oiro pisze:

jesli tak to oznacząłoby że np. grając w XM nie płacimy podatku, a np w XTB już tak? czy dobrze myslę??
Nie wiem co było w linku, ale jeśli masz polskie obywatelstwo i mieszkasz w Polsce to niezależnie z jakiego brokera korzystasz, w Polsce rozliczasz podatek od zysków kapitałowych. Aby rozliczać go w innym kraju, czyli np. takim gdzie wynosi 0 % musiałbyś być obywatelem lub rezydentem tego kraju.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

oczywiście:
https://www.pitax.pl/wiedza/informacje- ... 0000102841

mam obywatelstwo PL, ale zysk osiągnięty jest w kraju gdzie jest zarejestrowany broker, a PL ma umowy rózne z różnymi krajami, mam na myśli: Metoda wyłączenia z progresji - http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/ ... r_2012.pdf

Awatar użytkownika
Cyb
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1906
Rejestracja: 25 mar 2009, 20:41

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Cyb »

Mylisz pojęcia, zysk osiągnąłeś handlując z Polski, w Polsce, używając do tego zagranicznej firmy. Pochodzenie firmy w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia. Tam chodzi o sytuację w której inwestujesz u zagranicznego brokera, przebywając fizycznie za granicą Polski. W skrócie - podatek płacisz tam, gdzie jesteś obywatelem/rezydentem.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Ok, już widzę o co Ci chodzi :

"
1 Gdy uzyskaliśmy dochód wyłącznie za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją - to dochodu tego nie wykazujemy w PIT, ani nie musimy składać PIT-38.
2 Gdy uzyskaliśmy dochód z Polski oraz z zagranicy, z kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją - to w PIT-38 wykazujemy jedynie dochód uzyskany od polskiego brokera."

Nie wiem co o tym myśleć. Nie spotkałem się z czymś takim. Należy podrążyć temat i sprawdzić o co chodzi z tą progresją.
Poszukam później i jesli coś znajdę to dam znać.

-- Dodano: czwartek 09 mar 2017, 12:45 --

Zerknąłem raz dwa i już z grubsza wiem o co chodzi.
Cyb ma rację.

Wyjaśnienie jest w punkcie nr 1 :

"Gdy uzyskaliśmy dochód wyłącznie za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją"

Czyli gdybyś korzystał z cypryjskiego brokera i mieszkał na Cyprze to podatek 0 % . Należy spełniać OBA warunki.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

1) dziękuję, choć z jednym mam wątpliwości, z tego co pamietam to potwierdził to mój znajomy księgowy - chyba że coś się zmieniło, że broker zawiera realne transakcję i on prowadzi rozliczenia - podsumowując nasze dyspozycje są realizowane w kraju rejestracji brokera i tam powstaje zysk. Zresztą potwierdza to przynależność do KNF'u kraju brokera.
Czy zatem jesteście pewni tej interpretacji?

to tak jakbym wybudował dom w niemczech i tam go sprzedał - chyba tam bym płacił podatek a nie w pl gdzie jestem zameldowany?



ps. Czy macie może amiary (może byc na prv.) do jakiegoś doradcy podatkowego zajmującego się zagadnieniami (najlepiej z Poznania choć może być online) w celu zlecenia przygotowania PIT Z góry bardzo dziękuję.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Ok, ale to Ty siedzisz w Polsce, gdzie klikasz więc rozliczasz się w Polsce. Broker ze swoich prowizji rozlicza się tam, gdzie sam funkcjonuje. Przykład z domem trochę jest nietrafiony w tym przypadku. To nie meldunek jest ważny, bo obecnie nie ma obowiązku meldunkowego ale miejsce zamieszkania.

Tutaj opisujemy na jakiej podstawie dokonuje się rozliczenia:
https://forexclub.pl/opodatkowanie-doch ... x-czesc-1/
Przeczytaj wszystkie 3 części :).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
oiro
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 423
Rejestracja: 05 mar 2008, 00:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: oiro »

raposo pisze:Ok, ale to Ty siedzisz w Polsce, gdzie klikasz więc rozliczasz się w Polsce. Broker ze swoich prowizji rozlicza się tam, gdzie sam funkcjonuje. Przykład z domem trochę jest nietrafiony w tym przypadku. To nie meldunek jest ważny, bo obecnie nie ma obowiązku meldunkowego ale miejsce zamieszkania.

Tutaj opisujemy na jakiej podstawie dokonuje się rozliczenia:
https://forexclub.pl/opodatkowanie-doch ... x-czesc-1/
Przeczytaj wszystkie 3 części :).
dzieki za radę

"
W większości umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, które zawarła Polska dochód z rynku FOREX podlega opodatkowaniu tylko w kraju, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania (czyli w Polsce).
"
ciekawe skąd jest ta informacja i czy gdzieś można przejrzeć te umowy....(gdzie jest dokładnie to sprecyzowane....), interesuję mnie UK i Australia (mam zamiar otworzyc tam konto fx)

-- Dodano: czw 09-03-2017, 13:11 --

tak w temacie jest może gdzieś w necie arkusz excela umozliwiający przelicznie trans. z USD na PLN (to logicznie łatwo zautomatyzować prostę spr date, kurs z NBP i mnożymy jedno pole razy drugie) tylko nie chce mi się tego robić:)

-- Dodano: czw 09-03-2017, 23:42 --

A i jak już jesteśmy w temacie:) Jak rozliczyć zyski z mql5.com (za signal provider)?

ODPOWIEDZ