Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Baton pisze:
green7 pisze:
Baton pisze:Niby jakie to zezwolenie może być?
No takie jak w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi. Czyli generalnie KNF się kłania.
To jest zezwolenie jak obracasz cudzymi środkami, nie wiem o jakie zezwolenie może chodzić w przypadku inwestowania własnych środków.
Na "chłopski rozum" to masz rację. Ale z zacytowanego tekstu interpelacji nie bardzo to wynika, baa jakby się przyjrzeć przytoczonemu tam pojęciu działalności gospodarczej to powstaje wątpliwość czy granie na fx na własny rachunek można potraktować jako DG.
Dlatego jak pisałem warto by się zaopatrzyć interpretację z US, bo założyć firmę to nie problem, odliczać w koszty co się chce też nie problem, natomiast kontrola z US to jednak może być problem.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Gwoli wyjaśnienia. Pisałem już o tym i zamiast poszukać, ciągle ktoś nowy zadaje to samo pytanie.
Nie da się grać na forexie jako działalność gospodarcza. Można to robić jedynie jako spółka zoo. Sp zoo musi posiadać określony numer EKD. Trudno ocenić czy uda się zarejestrowac sp zoo z takim numerem bo część sądów robi problemy. Postepują niezgodnie z ustawą z zeszłego roku, ale wiadomo jak u nas jest. Każdy sąd interpretuje przepisy po swojemu.
Aby móc bez problemu zarejestrować ten numer EKD sp zoo musi mieć minimum 200 000 zł kapitału. Sp zoo może grać na forexie na własny archunek własnymi środkami bez żadnych pozwoleń. Trzeba oczywiście zarejestrować to w KNF, uzyskując odpowiedni numer i raportować do KNF na bieżąco każdą transakcję.
Nie podaję żadnych szczegółów odnośnie numeru EKD i tego pozwolenia z KNF, bo piszę to z głowy. Wszystkie szczegóły już opisałem i każdy kto chce to znajdzie to bez problemu w tym właśnie dziale temat o graniu na forexie jako spółka.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: green7 »

MarioDM pisze:Aby móc bez problemu zarejestrować ten numer EKD sp zoo musi mieć minimum 200 000 zł kapitału. Sp zoo może grać na forexie na własny archunek własnymi środkami bez żadnych pozwoleń. Trzeba oczywiście zarejestrować to w KNF, uzyskując odpowiedni numer i raportować do KNF na bieżąco każdą transakcję.
To co piszesz zgadzałoby się z interpelacją do której link wrzuciłem wyżej.
A jeśli tak rzeczywiście jest, to nie bardzo jest sens grania jako spółka z o.o, bo pakujemy się w pełną księgowość i podwójne opodatkowanie zysków.
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

green7 pisze: To co piszesz zgadzałoby się z interpelacją do której link wrzuciłem wyżej.
A jeśli tak rzeczywiście jest, to nie bardzo jest sens grania jako spółka z o.o, bo pakujemy się w pełną księgowość i podwójne opodatkowanie zysków.
Poza tym nie jestem pewien czy od zysków kapitałowych spółki zoo można cokolwiek odliczyć. Pewnie ani samochód, ani mieszkanie czy dom. No i to ciągłe raportowanie do KNF każdej transakcji. Wydaje mi się, że nie tędy droga.
Znacznie lepiej założyć spółke zoo w Estonii. Tam nie ma podatku od zysków kapitałowych. Podatek zapłaci się dopiero przy wyciąganiu zysków ze spółki, ale z tego co słyszałem, jest wiele sposobów aby to obejść.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Jak mieszkasz w Polsce to obojetne gdzie masz spolke to podatki musisz placic w Polsce. I nie ma jak tego obejsc legalnie.
Czy obracanie instrumentami finansowymi bez swiadczenia tych uslug innym osobom moze byc uznane za dzialalnosc gospodarcza i podlegac opodatkowaniu dochodowym? Niestety nie.
Interpretacja przepisow podatkowych przez US:

"Reasumując, przychody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu zbycia instrumentów finansowych (w tym akcji) i udziałów do momentu zbudowania bazy klientów, a także przychody uzyskiwane przez Zainteresowanego od momentu zbudowania bazy klientów, jednakże tylko w tej części, w której aktywność zarobkowa Wnioskodawcy generująca te przychody skierowana będzie na zaspokojenie wyłącznie Jego potrzeb, zakwalifikować należy do przychodów z kapitałów pieniężnych, bowiem ww. przychody będą uzyskiwane przez Wnioskodawcę w związku aktywnością zarobkową skierowaną na zaspokojenie wyłącznie potrzeb Jego firmy.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Zainteresowanego po zbudowaniu bazy klientów, związane z aktywnością zarobkową Wnioskodawcy służącą zaspokojeniu potrzeb innych osób bądź podmiotów, należy zaliczyć do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, stanowisko Zainteresowanego w odniesieniu do pytania nr 1 uznano za prawidłowe w części dotyczącej przychodów uzyskiwanych od momentu zbudowania bazy klientów, związanych z aktywnością zarobkową Wnioskodawcy skierowaną na zaspokojenie potrzeb innych osób bądź podmiotów oraz za nieprawidłowe w części dotyczącej przychodów uzyskiwanych do momentu zbudowania bazy klientów, a także przychodów uzyskiwanych od momentu zbudowania bazy klientów, jednakże tylko w tej części, w której aktywność zarobkowa Wnioskodawcy generująca te przychody dotyczyć będzie wyłącznie Jego firmy."

Fime mozna miec i nie musi byc ZOO ale po co?

Awatar użytkownika
omet
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 39
Rejestracja: 18 lis 2008, 13:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: omet »

Jak rozliczyć bonus u brokera zagranicznego? Dostałem 50$ i obrócilem nim, że moge wypłacić .Czy pit 38 oraz 19% podatku czy jakiś inny pit na 10% podatku?

Aroon
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 08 sie 2005, 10:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Aroon »

omet pisze:Jak rozliczyć bonus u brokera zagranicznego? Dostałem 50$ i obrócilem nim, że moge wypłacić .Czy pit 38 oraz 19% podatku czy jakiś inny pit na 10% podatku?
Najpierw wypłać tę kasę, potem będziesz się zastanawiał, jak rozliczyć.

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

A otwarcie konta u polskiego brokera tylko po to żeby wpłacać co kilka miesięcy przez cały rok część zysku i otwierać za to hedge żeby pozycje przeciwne nabijały straty i pod koniec pozamykać te stratne i w ten sposób na koniec zsumować bilans od wszystkich brokerów - ma to sens?. Piszecie, że z zagranicznymi brokerami mogą być problemy. To jeśli otworzyć specjalnie konto u polskiego żeby robić tylko te optymalizacje a on wystawiał PIT-8C ze stratą... Otwarcie specjalnie konta do tego typu "akcji", rozumiecie co mam na myśli?

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Do kiedy brokerzy muszą wysłać pity ? Nie dostałem jeszcze pita od HFT i CMC. Te pity przyjdą elektronicznie czyli mailem ?
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

MarioDM pisze:Do kiedy brokerzy muszą wysłać pity ? Nie dostałem jeszcze pita od HFT i CMC. Te pity przyjdą elektronicznie czyli mailem ?
Wg ustawy do końca lutego teoretycznie muszą wysłać. HFT wysyłało już informację, że jest dostępny w panelu klienta, a od CMC się nie doczekasz - to nie polski DM ;).

Wysłane 15 lutego:
Szanowny Kliencie,

Informujemy, że w Pokoju Inwestora został udostępniony PIT 8C za 2016 r.

PIT 8C dotyczy rachunków, na których zostały zamknięte i rozliczone w 2016 roku pozycje.

W celu poprawnego odczytania dokumentów należy dodać właściwy certyfikat cyfrowy – zgodnie z instrukcją dostępną pod linkiem: http://hftbrokers.pl/wp-content/uploads ... rokers.pdf

Ww. dokumenty dostępne są w Pokoju Inwestora https://panel.hftbrokers.pl w części „Profil” -> „Dokumenty”.

Pozdrawiamy
Zespół HFT Brokers
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ