Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Wolifek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 38
Rejestracja: 21 mar 2014, 00:55

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Wolifek »

Cześć,

jak podejść do takiej sytuacji - w konkursie Dukascopy wygrałem nagrodę - zasilenie konta w USD, ale bez możliwości wypłaty do czasu zrealizowania odpowiedniego obrotu.
Obrót udało się wyrobić w bieżącym miesiącu, ale niestety nagroda stopniała o jakieś 20% ze względu na straty,
ale już mogę wypłacić.
Przeglądałem ten wieelki wątek, ale takiej sytuacji nie znalazłem... to raczej nie podpada pod bonus, bo nagroda z konkursu, ale broker nie dał jej do łapy, tylko postawił warunek odnośnie obrotu..A i nie odprowadził pewnie podatku i jako zagraniczny nie prześle PIT-8AR...


Jak rozliczyć podatek od tego teraz samemu ?
Czy mam wpłacić podatek do 20-tego kolejnego miesiąc i złożyć PIT-8AR (jako "płatnik" - tak jak organizatorzy konkursów) ?
Czy raczej wykazać go w rozliczeniu rocznym PIT-37 za rok 2016 (w inne przychody) ?
Jaką datę przyjąć do ustalenia kursu NBP do przeliczenia (z daty zasilenia rachunku "nagrodą", czy dnia kiedy wykonałem obrót i nagroda została odblokowana, więc mogę wypłacić) ?
Czy podatek powinienem naliczyć od całej kwoty nagrody, a osobno z transakcji na tym rozliczyć stratę w PIT-38,
czy też z tego co zostało po zrealizowaniu obrotu ?
Jaka powinna być stawka podatku - 18% jak na pit-37 czy 10% jak od nagrody ?

Osiołkowi w żłóbek dano.. ale jak to teraz uczciwie rozliczyć..

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Też kiedyś o tym myslalem. Dodatkowo, co w sytuacji, gdy otrzymaliśmy nagrodę w 2015 roku, a obrót wypracowaliśmy w 2016? Niby przekazano nam ją szybciej ale praktycznie mogliśmy ją wypłacić dopiero w roku kolejnym.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
psV
Gaduła
Gaduła
Posty: 365
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:23

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: psV »

Dopóki nie możesz wypłacić tej kasy to jest to traktowane jako kredyt i w ogóle tego nie rozliczasz.
Dochód jest dopiero w momencie możliwości wypłaty i wtedy przeliczasz po kursie NBP z dnia poprzedniego.
Wg mnie prawidłowo w PIT-36 jako inne źródła, ale możliwe że jakbyś wpisał to do PIT-38 jako zysk kapitałowy to i tak by się nikt nie przyczepił.

Nie jestem doradcą podatkowym i to moje własne przemyślenia za które nie biorę odpowiedzialności.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Przemyślenia mam podobne ale życie pokazuje, że mogą one nie mieć dla niektórych żadnego znaczenia, mimo logicznego uzasadnienia. Stad watpliwości ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

kprs
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 16 wrz 2016, 07:23

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: kprs »

A jak jest strata? To wtedy państwo oddaje podatki? Czy tylko biorą, gdy jest dochód?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

kprs pisze:A jak jest strata? To wtedy państwo oddaje podatki? Czy tylko biorą, gdy jest dochód?
Przy stracie możesz odliczyć ją sobie w połowie od dochodu osiągniętego w kolejnych dwóch latach.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

young.goldtrader
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 03 paź 2016, 14:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: young.goldtrader »

Witam,

Chciałbym zapytać czy dobrze interpretuje podatki :)
jak wiadomo Dochod od brokera z polski jest standardowo opodatkowany podatkiem belki 19%.
i tutaj zaczynają się schody....
co jeśli posiadam działalność gospodarczą i chciałbym wziąć auto w leasing? czy będę mogł wrzucić całą ratę leasingową do kosztów uzyskania przychodów tym samym zmniejszając dochód z forex, ?


Z góry dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie. Rozliczasz się innym PIT-em z giełdy. No chyba, że handlujesz na FX jako osoba prawna ale po co traderowi samochód? :D
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

raposo pisze:... po co traderowi samochód? :D
Jak to po co ? Aby się wozić ! :D
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
nowy1234
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 566
Rejestracja: 01 maja 2013, 06:57

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: nowy1234 »

Mam pytanie:czy z 2011 to można jeszcze odliczyć stratę czy już za późno?

ODPOWIEDZ