Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Glawian
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 01 sie 2016, 20:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Glawian »

Witam, założyłem konto na XM Brokers, grałem jedynie za bonus (100 zł), gdzie aktualnie jestem na minusie 10 zł około.
1. Czy muszę wypełniać specjalnie PIT-38 apropo tej straty?
2. Czy prowadząc konto w PLN u zagranicznego broka wystarczy, że pobiorę roczny statement, na którym będę miał wyliczone "Closed Trade P/L:" i wpiszę tę kwotę do PITu-38, a ten statement sobie zachowam w wypadku ewentualnej kontroli? Czy raczej muszę osobno wyliczać przychody i koszty?

mt.us
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: mt.us »

Witam rodzimych Traderów :-)

Mam bardzo proste , podstawowe (dla kogos kto się orientuje) pytanie odnośnie podatków i rezydentury podatkowej.

Pracuję w irlandii i płacę tu oczywiście od tej pracy jakies podatki.
Chce otworzyć konto u brytyjskiego brokera jako rezydent podatkowy polski a nie irlandzki z powodów , jeśli to istotne:
1. nie chce sobie komplikowac tu życia z urzędami i rozliczaniem, jest to dla mnie bardziej wygodne zrobić to w PL
2. podatek od zyskow kapitalowych jest tu chyba dużo większy: 33%
3. nie mam zamiaru być zbyt długo w irlandii , być może wrócę do PL w tym roku, ale nie wiem na 100%

Przy rejestracji u brokera wybrałem normalnie że mieszkam w Polsce, dałem polski telefon, adres itd po czym w formularzu zadali mi pytanie czy Polska to moja jedyna rezydentura podatkowa. Wiadomo, że w teorii powinienem powiedzieć jak jest, ale w praktyce, czy mogę po prostu bez konsekwencji pominąć cały ten fakt płacenia podatków w irlandii ?
Kiedyś widziałem tutaj w dyskusji o brokerach, że chyba jest tu troche osób na forum z UK, może mieli podobne dylematy tam lub w innych krajach , byłoby fajnie poznać opinie.

Powiązane pytanko:
Ostatni rok mimo że płacę w irl podatki rozliczyłem się z xtb jako polski rezydent podatkowy, czy jest to ok ?

Z góry dzięki za rozświetlenie mi tej kwestii.

jackub

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: jackub »

dlaczego ludzie ubóstwiają komplikować sobie życie i narażać na nieprzyjemności. Złożyłeś nieprawdziwe oświadczenie, to oczywiste. Już samo to jest karalne....

mt.us
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: mt.us »

Co niby jest karalne ???
Gdzie złożyłem nieprawdziwe oświadczenie ?
Z dochodu uzyskanego w irl rozliczyłem się w irl (nawet nic nie składałem) z dochodu uzyskanego w pl , mialem obowiązek rozliczyć się w PL... pytam osób zorientowanych , nie wiesz , nie szukaj dziury w całym.

mt.us
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: mt.us »

Generalnie interesuje mnie czy
1. jeśli pracuję w irl to jestem skazany na ten podatek 33%
2. czy w praktyce jest szansa by to wykryto.
Sądze, że szansa jest zerowa żeby tutejsi urzednicy do tego doszli i to scigali, zawsze mogę zalozyc konto na kogoś z rodziny, wiec zaden to dla mnie problem. Podchodze zdroworozsadkowo , a nie nerwicowo do tych kwestii. Pytam zwlaszcza osoby z doświadczeniami w tej materii.

jackub

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: jackub »

mt.us pisze:Co niby jest karalne ???
Gdzie złożyłem nieprawdziwe oświadczenie ?
Z dochodu uzyskanego w irl rozliczyłem się w irl (nawet nic nie składałem) z dochodu uzyskanego w pl , miałem obowiązek rozliczyć się w PL... pytam osób zorientowanych , nie wiesz , nie szukaj dziury w całym.
Wow, ile agresji, wyluzuj człowieku..... po co zadajesz pytania skoro uważasz że wszystko OK?
Skąd twoje obawy że można by coś wykryć... NIBY CO maja wykryć jak uważasz że wszystko w porządku?
Mieszkam od wielu lat poza Polska i przeżyłem zamiany strony opodatkowania z kilkoma brokami, i nie było to takie chop siup....
Spij spokojnie ....

mt.us
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 06 sie 2016, 18:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: mt.us »

Mieszkam od wielu lat poza Polska i przeżyłem zamiany strony opodatkowania z kilkoma brokami, i nie było to takie chop siup....
bardzo dużo mi dyskusja z toba daje , nie wiem po co się odzywasz , jak od razu widac , że nie chcesz pomóc ... na prawdę nie wiem. "mam wiedze ,, ale nie mam zamiaru ci nic objaśniać" taki generalnie message idzie z twoich postow. może lepiej dla siebie jak i innych się po prostu nie odzywac i nie zawracac ludziom d..
nie ma we mnie żadnej agresji po prostu od razu widze z czym tu przychodzisz i nie chce mi sie gadac z tego typu osobami, zbyt duzo takich spotkalem w internecie, bym tracil czas na dalsza wymiane zdan.

*****************

eot z tym jegomościem,
ogólnie nigdzie nie złożyłem nieprawdziwego oświadczenia , bo w irl nic nie składałem, a u broka po wspomnianym pytaniu przerwałem rejestrację i wpadłem tutaj zapytać. w polskim us nie zatajam , ze mam dochody w irl (ale tez nic nie skladalem ze mam bo nie ma takiego obowiazku).

nigdzie też nie pisze że wszystko jest ok, irlandzki US wiadomo , że wolałby by podatki były płacone w irl, ale wiele zasad tego typu może być nierozstrzygniętych i są być może różne luki, więc pewien nie jestem , czy tego wymaga ? czy w praktyce może to sprawdzic ? jestem zielony w temacie podatkow dlatego pytam . tak na prostą logikę na pewno nie są to masowe przypadki unikania i masowy problem przez ktory by nie wiadomo ile by w irl us tracił wiec mam takie podejrzenie ze moze to byc nieuregulowan czy też nie tropione że się tak wyrażę ;-)

całą odpowiedź można pewnie zawrzec w 4 zdaniach, z góry dzieki jak ktos by był w stanie...

jak Wy byście zrobili ? czy są powody by na siłę wikłać się na te kilka powiedzmy miesiecy w 33% podatek ?
teoretycznie przecież można miec np firmę w uk i drugą w polsce... albo miec firme w pl i pracowac w innym kraju i płacić podatki w obu krajach,więc podwojna rezydentura jest mozliwa, z reszta znam chyba takie przypadki z praktyki, ale co do tej kwestii? dzięki..

Damianssj661
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 85
Rejestracja: 22 sty 2013, 16:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Damianssj661 »

W 2015 miałem zysk w xtb i małą stratę w dukascopy. xtb rozliczyłem, ale zapomniałem o DC. Czy za 2016 mogę rozliczyć DC za całe 2 lata jeśli zrobię choć jedną transakcję w 2016 w DC? Lub czy mogę rozliczyć stratę z 2015 w 2016 jeśli jej nie zgłosiłem?

-- Dodano: 02 wrz 2016, 02:45 --

W 2015 miałem zysk w xtb i małą stratę w dukascopy. xtb rozliczyłem, ale zapomniałem o DC. Czy za 2016 mogę rozliczyć DC za całe 2 lata jeśli zrobię choć jedną transakcję w 2016 w DC? Lub czy mogę rozliczyć stratę z 2015 w 2016 jeśli jej nie zgłosiłem?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Na moją logikę to już przepadło, bo rok 2015 rozliczyłeś. Wydaje mi się, że można odliczyć tylko tę "rozliczoną" stratę, którą zgłosiłeś w PITcie, a tak przecież nie było.

Tym bardziej szkoda ryzykować jeśli faktycznie była mała.

Edit:
A fakt. Jest jeszcze korekta w zanadrzu ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
psV
Gaduła
Gaduła
Posty: 365
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:23

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: psV »

Możesz złożyć korektę zeznania.

ODPOWIEDZ